zavřít
Můžete začít psát.
Výsledky hledání se objeví zde.

Dotace na fotovoltaiku

Jak je to s dotacemi na fotovoltaické systémy v České republice? Jakou část nákladů vám pokryjí a kdy na ně máte nárok? Přečtěte si více v následujícím článku.

Co je to fotovoltaika a jak funguje?

Fotovoltaická elektrárna na rodinný dům se stává stále populárnější volbou pro ty, kteří chtějí snížit svou spotřebu elektrické energie dodávané z veřejné sítě a zároveň snížit své náklady na elektřinu. Instalace fotovoltaické elektrárny na rodinný dům je také dobrý způsob, jak podpořit rozvoj obnovitelných zdrojů energie.

fotovoltaicke panely premenuji slunecni energii na elektrickou

Fotovoltaika funguje tak, že solární panely umístěné na střeše rodinného domu přeměňují energii slunečního záření na elektrickou energii, která je pak použita k osvětlení a k provozu spotřebičů v domě. Přebytky vyrobené energie jsou ukládány do baterií nebo prodávány do veřejné sítě.

Instalace fotovoltaické elektrárny na rodinný dům vyžaduje určité odborné znalosti a zkušenosti, proto je vhodné v případě instalace svépomocí celý proces důkladně promyslet a zadat jeho části kvalifikovaným pracovníkům, případně celou FVE svěřit kvalifikované montážní a elektrikářské firmě. Je důležité také vybrat kvalitní solární panely a další komponenty, které budou spolehlivě fungovat po mnoho let.

montaz fotovoltaickych panelu na strechu rodinneho domu

Je třeba vzít v úvahu náklady spojené s instalací fotovoltaické elektrárny na rodinný dům. Tyto náklady se liší v závislosti na velikosti elektrárny a kvalitě komponentů, ale průměrná cena se pohybuje kolem 300 - 600 000 Kč (dle velikosti a výkonu FVE).

Jak snížit cenu při pořízení vlastní fotovoltaiky?

Program Nová Zelená Úsporám (NZÚ) je jedním z klíčových nástrojů, který podporuje rozvoj obnovitelných zdrojů energie v České republice a pomáhá tak snižovat závislost na fosilních palivech. Tento program poskytuje dotace na instalaci fotovoltaických systémů a dalších zařízení pro využívání obnovitelných zdrojů energie.

Příspěvky z programu NZÚ jsou poskytovány formou dotace na vybrané investiční položky, které se používají na pokrytí nákladů spojených s pořízením a instalací fotovoltaických panelů.

realizace fotovoltaiky na miru

Výše dotace na fotovoltaiku a podmínky pro její získání

Program NZÚ je určen pro fyzické osoby, které chtějí instalovat fotovoltaické systémy na svých rodinných domech nebo na budovách, které nejsou komerčně využívané. Dotace poskytované v rámci programu NZÚ se pohybují v rozmezí 20% až 50% nákladů na instalaci fotovoltaických panelů, přičemž maximální výše dotace je nově od 15. 2. 2024 160 000 Kč, 200 000 Kč lze dosáhnout v kombinaci se zateplením.

Aby bylo možné získat dotaci z programu NZÚ, je třeba splnit určité podmínky. Pro příklad:

  • Vlastnictví nebo pronájem budovy: Fotovoltaické panely musí být instalovány na budově, která je vlastněna nebo pronajímána žadatelem.
  • Velikost instalace: Velikost instalace musí být v souladu s doporučeními programu a musí splňovat požadavky na výkon a účinnost.
  • Certifikace komponentů: Použité fotovoltaické panely a další komponenty musí být certifikovány jako vyhovující technickým požadavkům.
  • Projektová dokumentace: Žadatel musí poskytnout potřebnou projektovou dokumentaci včetně technického řešení a výpočtů.
  • Plánované náklady: Žadatel musí poskytnout doklady o plánovaných nákladech spojených s instalací fotovoltaických panelů.
  • Ekologické podmínky: Žadatel musí prokázat, že instalace nezpůsobuje žádnou škodu na životním prostředí a nesnižuje kvalitu života ostatních lidí.

Kompletní podmínky najdete zde.

Program NZÚ je kromě dotací na fotovoltaiku dostupný pro širokou škálu projektů, jako je instalace solárních kolektorů, tepelných čerpadel, a jiných zařízení pro využívání obnovitelných zdrojů energie.


Petra Šenková
Bioklimatická pergola jako výhodná dlouhodobá investice

V tomto článku se podíváme na bioklimatickou pergolu z hlediska financí. Pořízení hliníkové pergoly není levná záležitost, přesto se na to podívejme trochu jiným pohledem - ve srovnání s pořízením nemovitosti, neboli prostoru pro pobývání.

Jak vybrat barvu lamel horizontálních žaluzií?

Interiérové horizontální žaluzie jsou stále nejčastěji užívaný způsob stínění. Chrání před sluníčkem, usměrňují světlo v místnosti a chrání soukromí. Na trhu se nabízí několik typů horizontálních žaluzií, které se od sebe liší způsobem ovládání a montáže, jsou vhodné téměř do všech typů oken. Největší vliv na vzhled žaluzií má barva lamel. Jaké jsou jejich možnosti?

 

 

ISOTRA + Somfy = Harmonie domova a technologie

Květen, měsíc lásky, už je tu. Slunce svými paprsky prohřívá chladnou zem, teploty stoupají a příroda se probouzí k plnému životu. Nečekejte na horoucí letní dny a vybavte svoji domácnost funkčním stíněním už teď. Venkovní žaluzie v podání dvou předních výrobců stínění a elektropříslušenství - ISOTRA a Somfy - jsou tou nejlepší volbou. Zamilujete si je.

Jak se čistí lamely vertikálních žaluzií?

Častá otázka všech zákazníků, kteří si objednávají vertikální žaluzie: Jak mám čistit lamely vertikálních žaluzií?