zavřít
Můžete začít psát.
Výsledky hledání se objeví zde.

Fotovoltaika na klíč krok za krokem

Fotovoltaika je dnes tématem řešeným na každém rohu. Řeší ji lidé v práci, přátelé, řeší ji firmy, SVJ i bytové domy. Stále je to jednou z možností, jak se stát více soběstačnými a jak šetřit za energie. Pojďme se proto podívat krok za krokem, jak probíhá pořízení fotovoltaické elektrárny a co vše jejímu zprovoznění předchází.

Pořídit fotovoltaiku?
Poptávky fotovoltaiky
Výběr dodavatele
Administrativa
Žádosti
Obhlídka objektu
Projektová dokumentace
Montáž panelů
Elektrozapojení
Revize fotovoltaiky
Žádost o PPP
První paralelní připojení
Vyplacení dotace

1. krok: Celé to začíná otázkou „Proč si pořídit fotovoltaiku?“

Proč chcete pořídit fotovoltaiku? To by měla být základní otázka, jejíž zodpovězení vám pomůže v začátcích, zda právě pro vás bude FVE k užitku. Hned na to by mohla následovat otázka, co je strategie a co je vaším cílem. 

Co nás může vést k pořízení fotovoltaiky:

 • snížení nákladů na elektřinu, díky využívání vlastní vyrobené energie a snížení odběru z distribuce,
 • ekologický dopad - solární energie patří mezi obnovitelné zdroje, její výroba je šetrná k životnímu prostředí a nevznikají při ní emise skleníkových plynů ani jiné znečišťující látky,
 • nezávislost na energetických zdrojích - fotovoltaické elektrárny jsou napájeny slunečním zářením a pro svůj provoz a výrobu nepotřebují fosilní paliva,
 • nezávislost na dodávkách energie a cenách distributora,
 • zvýšení hodnoty nemovitosti - pomocí FVE můžete zvednout hodnotu vaší nemovitosti a zatraktivnit ji pro potenciální kupce.

Tlačítko pro zjištění ceny fotovoltaikyNastavte si pro vás smysluplný cíl

Kromě výše zmíněných základních důvodů jistě je ještě řada dalších. Pro uvědomění si vlastní potřeby a budoucí velikosti elektrárny je důležité i stanovení strategie. Tou může být například:

 1. Snížení spotřeby elektřiny ze sítě - pokud je vaším cílem úspora měsíčních nákladů na elektřinu, můžete si stanovit strategii na základě vaší aktuální (i v budoucnu plánované) spotřeby elektřiny a velikosti fotovoltaického systému, který budete potřebovat.
 2. Nezávislost na energetických zdrojích - pokud je vaším hlavním záměrem nezávislost, můžete strategii stanovit tak, abyste minimalizovali spotřebu elektřiny a maximalizovali produkci energie ze solárních panelů.
 3. Ekologická udržitelnost - jestliže je vaším cílem větší ekologická udržitelnost, nastavíte se strategii na základě snížení emisí skleníkových plynů a jiných znečišťujících látek, které se vytvářejí při výrobě z fosilních paliv.
 4. Finanční návratnost - dalším cílem může být i zajištění návratnosti investice. Tato strategie je založená na výpočtu nákladů na pořízení a instalaci fotovoltaiky a srovnání s úsporami na elektřině, které lze očekávat po určitou dobu. Čím vyšší je měsíční úspora díky FVE, tím rychlejší je návratnost.
 5. Maximalizace produkce energie a následný odprodej - tento cíl je vhodný především pro ty, kteří disponují dostatkem finančních prostředků a mají možnost optimalizovat umístění i natočení panelů na vhodnou světovou stranu a pod vhodným úhlem, aby co nejefektivněji panely využívaly sluneční energie.

Rodinný dům s fotovoltaickými panely

2. krok: Máte zodpovězeno? Poptávejte fotovoltaiku

Zodpovězením otázek a promyšlením vlastní strategie, klidně i kombinací více strategií dohromady, jste zvládli první krok. Po něm následuje zaslání poptávek vhodným dodavatelům. Ano, toto je jeden z velmi náročných úkolů. Na internetu vyskakují reklamy na mnoho dodavatelů a instalačních firem a je těžké se v tom zorientovat a hlavně nenaletět. Doporučujeme proto prohlédnutí například i referenčních stránek na internetu a skupin na sociálních sítích. Jakmile máte vybráno několik dodavatelů, rozešlete poptávky.

Co uvést do poptávky?

Pro předběžnou kalkulaci ceny potřebuje firma vždy:

 • co nejpřesnější adresu - díky ní může zkontrolovat, jestli je možné připojení k distribuční síti a následné odesílání přetoků, případně zkušené firmy vypracují i vizualizaci panelů přímo na vaší střeše a propočítají výrobu, odhadovanou průměrnou úsporu a další,
 • vaši roční spotřebu domácnosti - tento údaj najdete ve vyúčtování od dodavatele energií,
 • vaši představu - pokud jste omezeni rozpočtem, velikostí střechy, vaším fungováním (ve které denní a roční doby máte největší spotřebu) a jaký typ elektrárny upřednostňujete (zda chcete ukládat do baterií, máte preferenci na konkrétní výkon fotovoltaiky atd.),
 • kontakt - aby se s vámi firma mohla spojit, případně se doptat na doplňující otázky a následně vám zaslat cenovou nabídku,
 • jakým způsobem budete fotovoltaiku realizovat - jestli celý průběh ponecháte na instalační firmě, nebo se pustíte do části realizace svépomocí.

U nás na Laboně máte možnost si fotovoltaiku nacenit hned online. Pokud znáte roční spotřebu a víte, jak velké chcete baterie, jednoduše si vše navolíte v konfigurátoru a vyskočí vám cena. Umíme dodat komponenty pro svépomocníky, stejně tak nabízíme i profi realizaci na míru. Klikněte níže na tlačítko a spočítejte si cenu.

Pokud máte otázky, pište nebo volejte - rádi vše zodpovíme a pomůžeme se zvolením vhodné konfigurace FVE.

3. krok: V rukou několik cenových nabídek - co teď? Jak vybrat správného dodavatele fotovoltaiky?

Kus práce je za vámi. V rukou teď dřímáte nabídky prodejců a každý se předhání, v čem je lepší. Jak mezi nimi vybrat?

 • Porovnejte si kvalitu nabízených produktů - zjistěte, jaké značky který dodavatel dodává a mrkněte na recenze na internetu a zkušenosti jiných zákazníků s těmito produkty.
 • Podívejte se na záruku na jednotlivé součásti fotovoltaiky - záruka se u jednotlivých komponentů liší. Kratší doba záruky bývá na baterie a střídače, většinou okolo 5 až 10 let, u panelů většinou 20-25 let. Námi nabízené komponenty značky ENBRA mají záruku 5 let hybridní střídač, 10 let bateriový systém a 25 let fotovoltaické panely.
 • Co vše máte v ceně - zjistěte si, co u kterého dodavatele znamenají služby, jestli v ceně jsou započítány rozvaděče, úpravy domovního rozvaděče, venkovního elektroměrového rozvaděče, servis, údržba a další. Ne vždy se služby poskytované jedním dodavatelem shodují se službami u druhého. 
 • Cena - pokud znáte kvalitu produktů, pak můžete porovnávat i cenu jednotlivých nabídek. V některých ohledech se může vyplatit ušetřit, jinde zase naopak připlatit za kvalitnější provedení.
 • Stabilita firmy - není úplně správné se dívat na velikost firmy, protože zklamat vás může i velikán. Důležitá je stabilita firmy, aneb jak dlouho je na trhu a jak po tu dobu vystupuje a prosperuje. Pak i menší rodinná firmička, která si nenabere stovky zakázek, ale jen třeba v řádech jednotek, dokáže odvést perfektní práci a ještě v lepší čase, než zahlcené známější společnosti.
 • Referenční projekty - zjistěte, zda má dodavatel nějaké reference, kde realizace prováděl, případně i jestli nemá nějaké zákazníky, kteří jsou ochotni poskytnout zpětnou vazbu. 

Firma Labona spolupracuje s renomovanou českou společností ENBRA. Ta má za sebou více než 30 let fungování na trhu a specializuje se na vytápění, ohřev vody, solární systémy a fotovoltaiku

Areál centrály společnosti ENBRA se sklady

Všechny součásti držíme skladem v České republice a proto jsme schopni zajistit rychlé dodání a instalaci. Jako bonus za vás zdarma vyřídíme dotace na fotovoltaiku, a to ať se rozhodnete pro FVE na klíč, nebo se pustíte do montáže fotovoltaiky svépomocí.

Více o spolupráci se společností ENBRA se dozvíte v článku.

Nebojte se ptát

Pokud se jedná o solidní firmu, která má zájem o realizaci vašeho projektu, pak bude ochotná vám zodpovědět veškeré dotazy. Ptejte se na cokoliv, čemu nerozumíte, čím si nejste jistí, nebo kde vám to nesedí. Pokud firma neodpovídá v přiměřeném čase, nebo z jejich komunikace jste nesví, nepouštějte se s nimi do zakázky. Realizace fotovoltaiky je velkou investicí a s firmou budete potřebovat komunikovat během instalace i třeba po připojení elektrárny. Chcete pak hovořit s někým, kdo vás odbíjí už při tvorbě cenové nabídky?

4. krok: Papírování pro hladký průběh realizace - nutná administrativa

Máte vybraného dodavatele, znáte cenu, obsah nabídky. Pak je řada na podepsání smlouvy. Ta chrání firmu, stejně tak i vás. Pečlivě si pročtěte všechny body a opět se nebojte ptát, pokud vám není něco jasné.

Ve smlouvě by mělo být kromě běžných identifikačních údajů a náležitostí uvedeno také:

 1. Specifikace elektrárny - výkon, počet panelů, velikost bateriového úložiště a další. Na místě je i uvedení značek komponentů, které vám budou instalovat.
 2. Popis prací - detailní popis prací, které se budou provádět (administrativní činnosti, komunikace s úřady, instalace, elektrozapojení, revize, projekční činnost, úpravy na objektu a jiné).
 3. Termíny a časový harmonogram - zahájení a dokončení práce.
 4. Cena a platební podmínky - smlouva musí obsahovat dohodnutou cenu i způsob platby a podmínky splatnosti.
 5. Záruka na komponenty,
 6. podmínky odstoupení od smlouvy,
 7. informace o pojištění.

Čím podrobnější smlouva bude, tím lépe. Bude jasně dané, co má být uděláno, jaké součásti budou instalovány a kdy budete mít fotovoltaickou elektrárnu předanou a funkční.

Součástí smlouvy bývá i ujednání, že určitá část zálohy se platí až po schválení žádosti o připojení u distributora a povolení přetoků. Menší firmy žádost mohou řešit i před podpisem smlouvy - ať je oboustranná jistota možnosti realizace.

V reakci na dění na trhu jsme se na Laboně rozhodli pro změnu platebních podmínek, a to formou následujících záloh.

 • Při podpisu smlouvy hradíte zálohu ve výši 20 000,-.
 • Druhou zálohu do výše 80 % z celkové ceny hradíte až při expedici zboží k vám.
 • Zbylých 20 % po dokončení revize a zažádání o připojení u distributora.

Kromě smlouvy vyplníte i další dokumenty

Toto je krok, který usnadní celý průběh realizace. Společně se smlouvou vyplníte i další dokumenty, díky kterým za vás pak firma může zažádat o připojení u distributora a o vyplacení dotace na fotovoltaiku.

Mezi těmito dokumenty bude například plná moc, dokumenty prokazující vlastnictví bankovního účtu, souhlasné prohlášení spoluvlastníků nemovitosti, dokumenty prokazující, že stavba je určena k trvalému pobytu.

Pro rodinné domy a bytové domy se dotace na fotovoltaiku řeší přes dotační program Nová zelená úsporám, ve zkratce často používané jen NZÚ.

5. krok: Teď už je mičuda na naší straně - posíláme žádost na distributora a NZÚ

Od této chvíle už je vše v rukou realizační firmy. Podává se žádost o připojení výrobny mikrozdroje s povolením přetoků do sítě a žádost o dotaci. 

Kolik vám pokryje dotace na fotovoltaiku?

Souběžně s žádostí na distributora se odesílá i žádost o dotaci z programu Nová zelená úsporám. Pokud dojde ke schválení, obdržíte akceptační dopis. Následně běží lhůta 24 - 36 měsíců na dokončení realizace za schválených dotačních podmínek.

Tento program je určen pro rodinné a bytové domy a v případě instalace na rodinný dům je výše poskytované dotace až 200 000,-. Tato dotace může pokrýt maximálně 50 % vynaložených nákladů na pořízení FVE. Výše dotace je závislá na výkonu elektrárny, velikosti bateriového úložiště a dalších parametrech, případně je možné ji navýšit například kombinací s dalším dotačním programem (na zateplení a jiné). Navíc bývá vyplacen i jednorázový příspěvek na vypracování projektové dokumentace ve výši 5 000,-.

V některých krajích je výše dotace stanovena až na 225 000,- (Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj).

6. krok: Cink, cink - to bude technik na obhlídku domu

Před zahájením realizace je potřebné ještě prohlédnout technický stav objektu a domluvit se na svodech a místech prostupů kabeláže, zkontrolovat hromosvod, vybavení domovního rozvaděče, stav venkovního elektroměrového a další záležitosti. Na základě této návštěvy se dá připravit na vše předem a samotná instalace, propojení a zprovoznění už je pak bez zbytečných průtahů a komplikací.

7. krok: Vše se promítne do projektové dokumentace

S podklady od technika v ruce se pouští do práce projektant. Připraví projektovou dokumentaci, ze které je patrné:

 • umístění a rozložení panelů,
 • umístění rozvaděčů,
 • jištění všech prvků,
 • kabeláž,
 • schéma zapojení,
 • parametry komponentů,
 • hodnoty nastavení ochran,
 • a jiné.

Příprava projektové dokumentace

Projekt je jednou z nosných částí i později pro doložení žádosti o vyplacení dotace po ukončení realizace. V této fázi slouží jako podklad pro montážní pracovníky a elektrikáře.

8. krok: Hurá do výšek, jde se na instalaci panelů

Další fáze jsou už o manuální práci. Na řadu přichází přesun panelů na střechu, montáž a upevnění konstrukcí, montáž fotovoltaických panelů na konstrukce a jejich propojení do stanoveného počtu stringů (větví). Následuje svedení kabelů skrz střechu, nebo po fasádě do vyhrazené místnosti, kam budou umístěny střídač, bateriový systém a rozvaděče pro FVE.

9. krok: Šup tam střídač a baterie aneb na řadě je elektrozapojení

Nyní se dostáváme k části, kterou provádí elektrikář. Instaluje se střídač, bateriové moduly, regulátor baterií, AC a DC střídače a provádí se elektrozapojení. Tuto fázi musí provádět pouze odborně způsobilá osoba.

Po propojení všech částí se spouští testovací provoz, aby bylo jasné, že instalace proběhla v pořádku a všechny součásti spolupracují. Následně by měla být fotovoltaika uvedena mimo provoz až do chvíle, než dojde na první paralelní připojení distributorem.

10. krok: Je to vše správně? To potvrdí revizní technik

Po elektrikáři převezme štafetu revizní technik, který projde projektovou dokumentaci a porovná se skutečným stavem a odsouhlasí poté provedení, které odpovídá všem normám a právním předpisům.

11. krok: Opět je čas žádat u distributora

Odesílá se žádost o první paralelní připojení u distributora (PPP). K tomu je zapotřebí Protokol ochrany nastavení výrobny, Osvědčení o odborné instalaci, projektová dokumentace a revizní zpráva. 

V tuto chvíli většinou dochází k úhradě poslední části záloh a vystavení finální faktury a rozpočtu.

12. krok: Cink, cink - to bude technik na PPP od distributora

Jakmile na vás dojde řada, přijede k vám technik od distributora, který se postará o první paralelní připojení a vydá vám Protokol odběru.

Tento protokol je důležitým dokumentem, který potvrzuje, že váš fotovoltaický systém je připojen k elektrické síti v souladu s platnými technickými normami a předpisy. V protokolu by měly být uvedeny podrobné informace o instalaci systému, včetně jmen a podpisů techniků, kteří provedli odběr, výkonu a napětí, které byly naměřeny, a další důležité informace.

Společně s Protokolem odběru, projektem, revizí a Protokolem ochrany nastavení výrobny se dokumenty zasílají na dotační úřad.

13. krok: Je hotovo - odchází žádost o vyplacení dotace

Posledním administrativním krokem je zaslání žádosti o vyplacení dotace na NZÚ. Tady záleží především na kapacitní vytíženosti úřadu, nebo případných nedostatcích v žádosti a k vyplacení může dojít i v řádech týdnů až měsíců.

Peníze pak budou převedeny přímo na váš účet. Dotace se nevyplácí firmě, ale přímo vám.


Petra Šenková
Jednoduchá montáž bez vrtání - to je látková roleta Nemo

Látkové rolety patří mezi oblíbený a dostupný produkt vnitřního stínění. Oblíbenost si získaly díky variabilitě provedení a různých možností uchycení. Široký výběr látek s různými vlastnostmi, odstíny barev a možnost vzorů zajistí vytvořit příjemné prostředí v jakémkoli typu interiéru.

Bioklimatická pergola jako výhodná dlouhodobá investice

V tomto článku se podíváme na bioklimatickou pergolu z hlediska financí. Pořízení hliníkové pergoly není levná záležitost, přesto se na to podívejme trochu jiným pohledem - ve srovnání s pořízením nemovitosti, neboli prostoru pro pobývání.

První "Světový den stínící techniky" - 21. 3. 2023

První jarní den úplně vyzývá k tomu, abychom se zamysleli nad naším fungováním na planetě Zemi a nad její ochranou. A právě z tohoto důvodu byl na tento den ustaven nový světově uznávaný den - Global shading day, neboli Světový den stínící techniky.

Rolety den a noc: elegantní a praktické řešení pro moderní domácnosti

V současné době je trendem vytvářet domovy, které jsou nejen esteticky atraktivní, ale také plně funkční a pohodlné pro každodenní život. Rolety den a noc od společnosti ISOTRA dokonale splňují obě tato kritéria, což je činí vynikající volbou pro moderní domácnosti, které hledají flexibilní a stylizované řešení stínění.