zavřít
Můžete začít psát.
Výsledky hledání se objeví zde.

Jak fungují optimizéry u fotovoltaiky a kdy se vyplatí je použít?

Už jste někdy slyšeli, že celek funguje tak, jako jeho nejslabší článek? A toto je přesně případ fotovoltaického systému bez použití optimizérů. Jak fungují? 

Pro výrobu vlastní elektřiny se dnes už hojně využívá fotovoltaických systémů. Ale ne u všech staveb a ploch jsou úplně ideální podmínky.

Začínáte řešit fotovoltaiku a je toto přesně váš případ?

  • komín, anténa/satelit, nebo třeba sousedův dům část dne zastiňuje vaši střechu,
  • část střechy máte ve stínu vysokého stromu,
  • v plném slunečním svitu na celou plochu fotovoltaiky (střechy) brání jiné překážky.

Fotovoltaické panely jsou v systému propojené a svým výkonem ovlivňují výkon systému jako celku. Pokud tedy budete mít pro příklad 3 panely a na všechny bude dopadat přímé sluneční záření a budou vyrábět 100 %, pak i výkon celku bude 100 %.

Jakmile ale dojde k zastínění jednoho panelu, nebo třeba jeho ušpinění, pak tím trpí celý systém a výkon klesne. 

Řešením je použití optimizérů. Fungují jako pomyslné bypassy, přemostí slabý článek a zamezí tak poklesu výkonu celého systému vlivem zastínění nebo nefunkčnosti jednoho nebo skupiny panelů. Optimizéry řídí každý fotovoltaický panel zvlášť a zajistí tak vyšší výkon celku.

V případě, že potřebujete k fotovoltaice pro montáž svépomocí dodat optimizéry, kontaktujte nás. Rádi s vámi probereme potřebné množství a jejich přidání do objednávky. Pokud jste se rozhodli pro objednání realizace fotovoltaiky na klíč, pak přidání optimizérů budeme řešit dle potřeby v rámci zakázky.


Petra Šenková
Jakou střechu na pergolu se vyplatí zvolit?

V tomto článku se nebudeme zabývat výběrem typu, ale zaměříme se rovnou na hliníkové pergoly. U těch je více možností, jakou zvolit střechu, proto se pojďme podívat právě na to.

Rozhodujte si o slunečním svitu sami!

Máloco naštve tolik, jako když si chcete v sobotu ráno přispat a probudí vás sluneční paprsky. Anebo když máte v plánu si odpoledne trochu přispat, ale horké letní slunce vám to nedovolí. Není proto divu, že žaluzie a rolety se stávají stále důležitější součástí domácnosti.

Látková stínící technika do interiéru: jak ji vybrat?

Látkové stínění má celou řadu výhod, zastíní, zabrání přehřívání i vychládání místnosti a navíc skvěle vypadá. Aby nám však přinášelo co největší užitek, musíme si zvolit vhodný druh stínění a látku. Jak stínění vybrat, aby sedělo do interiéru a propustilo jen tolik světla, kolik potřebujeme? Podívejte se na rozdíly mezi jednotlivými druhy stínění.

Jak řešit velkoformátové látkové stínění? Jednou z možností jsou japonské stěny

Pokud potřebujete zastínit velkou plochu, kterou může být např. váš obývací pokoj nebo ložnice a chcete přitom využít moderní a elegantní stínicí techniku, tak japonské stěny jsou pro vás to pravé ...