zavřít
Můžete začít psát.
Výsledky hledání se objeví zde.

Stavba rodinného domu v roce 2020 - důvod k panice?

Začali jste stavět, nebo teprve zvažujete všechny možnosti výstavby rodinného domu a bojíte se změn, které nastaly v oblasti energetické náročnosti budov se začátkem roku 2020? Obavy stranou. Přečtěte si náš článek, který jsme doplnili i informačně nabitým videem od Svépomocí.cz, ve kterém se dozvíte vše potřebné.

Vidina vlastní novostavby

Člověk pořídí pozemek, začne vyřizovat stavební povolení, projekty, připojení a mnoho dalšího. Než stihne poprvé kopnout do země, jistě si každý představuje, jak bude jeho budoucí domov vypadat, jak v něm bude odpočívat, trávit čas s rodinou a přáteli, pracovat. Jak bude dům koncipován, jak ho bude barevně a stylově ladit. Jakou vybere podlahu, výmalbu, světla, jaký nábytek dá kam. A pak najednou úřady vyrukují se zpřísněním norem a první problém je na světě, že?

Ale nevěšte hlavu. Sice zní změna energetické náročnosti celkem složitě a každý se už vidí, jak mává svému vysněnému domu, nebo si půjčuje od všech známých, aby to finančně utáhl. Ve skutečnosti to není až tak radikální změna a hlavně, díky neustálému vývoji technologií, dostupnosti moderních materiálů, velké podpoře státu s dotacemi dnes již více než polovina rodinných domů postavených v posledních letech nově nastaveným povinným hodnotám stejně odpovídá. A o čem že je tedy řeč?

Budova s téměř nulovou spotřebou - to je to hlavní

To je základní pojem, o kterém se se změnou mluví nejčastěji. Často bývá zaměňován s nízkoenergetickou budovou nebo pasivní stavbou. Tak si pojďme ujasnit, o co tedy doopravdy jde.

Budova s téměř nulovou spotřebou je budova, která má velmi nízkou energetickou náročnost. Téměř nulová spotřeba požadované energie by měla být z velké části pokryta obnovitelnými zdroji. Tento pojem je však i trochu zavádějící, protože jako “téměř nulovou spotřebu” si jistě každý z nás představí spotřebu blízko opravdové nule. Ale opak je pravdou. Jednou z hodnot, kde je vidět rozdíl mezi zmiňovanými typy staveb je měrná potřeba tepla na vytápění, případně spotřeba neobnovitelné primární energie. Tyto hodnoty jsou uvedeny v tabulce:

 

Měrná potřeba tepla na vytápění kW/(m2.rok)

Spotřeba neobnovitelné primární energie kW/(m2.rok)

Pasivní budova

≤ 15

≤ 60

Nízkoenergetická budova

≤ 50

Budova s téměř nulovou spotřebou

30 - 70

100 - 160

Dosavadní hodnoty

40 - 90

120 - 200

 

Novostavby mají tedy přísnější tepelněizolační standard obálky a požadavek na větší rozsah pokrytí spotřeby energie z obnovitelných zdrojů (energie větru, slunečního záření, geotermální, energie vody a další). Aby bylo možné stavby kategorizovat, využívá se hodnocení pomocí referenční budovy. Ta je vždy vybrána dle geometrie a orientace novostavby a má legislativně standardizované parametry. Porovnávaná budova tedy nesmí hodnotami překročit hodnoty budovy referenční.

A když to tedy shrneme? Při výstavbě nových rodinných domů je třeba kvalitní zateplení (zateplené obvodové zdi, podlaha, střecha, kvalitní okna nejlépe s trojskly) a změna v technickém vybavení (vytápění, větrání, ohřev vody a další). Aby vás nicméně při stavbě nečekaly zbytečné průtahy, nebylo potřeba dodatečně zařizovat půjčku na rekonstrukci a kolaudace vás pak nezaskočila, je vždy dobré se poradit s odborníkem - architektem/stavař, který vám vyhotoví dokumentaci dle platné legislativy a norem a probrat s ním všechny možnosti.

Pokud vás tato problematika zajímá podrobněji, podívejte se na následující video s rozhovorem s energetickým specialistou Ondřejem Žídkem.


Petra Šenková




Jaký je rozdíl mezi žaluziemi a roletami?

Také si pletete rolety a žaluzie? Připadá vám, že je to jedno a to samé? Vysvětlíme Vám, jaké typy rolet jsou a jaké jsou jejich výhody oproti klasickým žaluziím.

Nestresujte se nákupem stínění – s námi objednáte rychle a z pohodlí domova

I nadále se situace vyvíjí tak trochu nepředvídatelně a co je dnes, nemusí být zítra. Máme pro vás ale dobrou zprávu — nákup stínění online funguje bez omezení a nemusí tak být zbytečně strašák a žrout času.

Jak namontovat žaluzie?

Horizontální interiérová žaluzie je stálice v oblíbenosti a není proto divu, že je nejčastěji objednávaným stínícím produktem. Má jednoduchý design, který nenaruší žádný styl interiéru, skvěle stíní a hlavně se velmi snadno montuje.

Stavba rodinného domu v roce 2020 - důvod k panice?

Začali jste stavět, nebo teprve zvažujete všechny možnosti výstavby rodinného domu a bojíte se změn, které nastaly v oblasti energetické náročnosti budov se začátkem roku 2020? Obavy stranou. Přečtěte si náš článek, který jsme doplnili i informačně nabitým videem od Svépomocí.cz, ve kterém se dozvíte vše potřebné.