zavřít
Můžete začít psát.
Výsledky hledání se objeví zde.

Styly bydlení - Provence a Vintage (2. díl)

V předchozím článku jsme se zaměřili na styl skandinávský a minimalistický, dnes se podíváme na další dva výrazné styly a těmi jsou Provence a Vintage. Jaké jsou jejich znaky a jaké stínění k nim nejlépe sedí? Přečtěte si dále.

Provence, neboli provensálský

Když jsme byli u "světlých" stylů, nesmíme zapomenout zmínit styl Provence. Zde je opět hojně využíváno světlých barev, nyní ovšem nezůstaneme jen u bílé. V interiéru se často objevuje také broskvová, šedá, krémová či světle modrá barva. Je zde ale jedna věc, která u tohoto typu bydlení nikdy nesmí chybět, a tou jsou levandule. Mohou se nacházet v různém provedení, jako například na polštářkách, nádobí nebo čerstvé ve váze. Tato voňavá květina tak dodává obydlí pravý nádech francouzských levandulových polí.

Celkově lze říci, že je využíváno především přírodních materiálů, jako je dřevo, kámen, různé typy tkanin (bavlna), nebo tepané železo s patinou. Aby byl styl co nejvíce podobný skromnému a příjemnému venkovu, nesmí chybět záměrná vyšisovanost a oprýskanost některých materiálů. Zde jsou také využívány více polštářky, ubrusy nebo koberce, které barevně skvěle zapadnou do vašeho vysněného bydlení.

Aby se předešlo ohřívání místností v parných dnech, je dobré, stejně jako všechny dnešní typy bydlení, vybavit i své pokoje stínicími prvky. Tento styl vyžaduje dvoje dlouhé záclony, jedny ve světlých barvách a druhé v tmavším provedení. Efektivní jsou zde ale žaluzie vnitřního provedení, které si můžete dle libosti regulovat. Pěkným vnějším doplňkem je zde pergola, která zútulní venkovní posezení pro jakoukoliv příležitost.

Vintage

Mezi čisté a relativně světlé styly bydlení můžeme částečně zařadit i Vintage. Zde se kombinují detaily provedení nábytku a materiálu vždy pro určité historické období, které si zvolíme a vše se do té doby snažíme vyladit. Takže když si zvolíme například nějaké období králů či šlechticů, budeme se snažit zaměřit na elegantnost, drahé materiály a zdobené předměty.

Nebo naopak období retro, které je velmi oblíbené a k němuž samotnému se dostaneme v příštím díle, ladíme do veselých pastelových barev a geometrických tvarů.

Co se k takovému různorodému stylu Vintage vlastně hodí za stínění? Hodně záleží, do jaké historické doby si bydlení zařídíte, ale obecně by se dalo říci, že látkovými roletami či plissé barevně odladěnými k vašemu interiéru, se nedá nic zkazit. Mohou být také použity například žaluzie vertikální nebo japonské stěny pro ozvláštnění samotného prostoru. Pokud si ovšem zvolíte nějaký elegantní styl, látkové rolety budou nejlepším řešením.

Podívejte se i na další styly bydlení:


Petra Šenková




Proč se venkovní rolety nezvedají nebo zasekávají? Jak si poradit s častými závadami

Venkovní rolety a žaluzie jsou skvělým pomocníkem v boji proti přehřívání interiéru, hluku i nevítaným pohledům zvenčí. Jejich pohodlné ovládání a dlouhá životnost však závisí na správné funkci. Co ale dělat, když se rolety nezvedají, zasekávají nebo fungují jen částečně?

Pokud i vy řešíte podobný problém, nejste sami. Poruchy rolet patří mezi nejčastější dotazy uživatelů stínící techniky a často je možné je vyřešit rychle a svépomocí. Připravili jsme pro vás praktický průvodce nejčastějšími příčinami a jednoduchými návody, jak problém odstranit.

 

 

S bioklimatickou pergolou máte kontrolu nad tím, kolik světla necháte proniknout do vašeho domova

V posledních letech se bioklimatické pergoly stály velmi oblíbenými. Mnoho lidí však stále váhá nad otázkou, zda tato konstrukce nezastíní přilehlé obývací prostory. Odpověď je jasná – s bioklimatickou pergolou máte plnou kontrolu nad tím, kolik světla do vašeho domu necháte proniknout.

Jak zastínit francouzská okna?

Francouzská okna jsou krásná, velká a díky nim máme v domě mnoho světla. Na druhou stranu se však můžeme cítit jako na výstavě, kde my jsme exponáty. Pohledy cizích lidí do našeho obydlí nejsou nikomu příjemné. Možností, jak zastínit francouzská okna, je mnoho. Jaké typy stínění použít, abychom v domě mohli regulovat světlo, teplo a také měli nějaké soukromí?

Centimetry nebo milimetry — také se občas ztrácíte?

Chystáte se objednat nové stínění, začínáte s vyměřováním rozměrů a najednou stojíte s metrem v ruce a váháte, jaký údaj vlastně zapsat do konfigurátoru? Máte v tom také zmatek?