zavřít
Můžete začít psát.
Výsledky hledání se objeví zde.

Tepelná stabilita budov – stínění a orientace stavby (4. díl)

Tímto dílem uzavíráme sérii článků od pana architekta Petra Brandejského. Zaměřil se na světové strany a stínění, vše doplnil názornými grafikami. Tak se vrhněte do čtení...

Co nám obecně přinášejí jednotlivé světové strany

Severní strana je studená, bez dlouhodobého slunečního světla, poskytuje však výhodné rovnoměrné osvětlení bez oslnění. Na tuto stranu je vhodné umístění vstupních prostor, chodeb, schodišť, garáže, koupelny, WC, ale i kuchyně, pracovny, dílen a ateliérů.

Jižní strana je nejcennější ze světových stran. V zimě je slunce nízké a poskytuje hluboké proslunění místnosti. V létě je slunce vysoko, místnosti jsou prosvětlené méně. Tato strana je vhodná pro situování obývacího pokoje, obytné kuchyně, jídelny, herny dětí, terasy apod.

Východní strana je v létě příjemná svými teplotami i ranním prosluněním, v zimě je strana chladná. Vhodná je pro umístění ložnice, kuchyně, jídelny, pracovny apod.

Západní strana je v létě odpoledním sluncem značně ohřívána, je třeba clonit jak před teplem, tak i nerovnoměrným prosvětlením. V zimních měsících je vystavena hlubokému proslunění. Je vhodná pro umístění obývacího pokoje, obytné haly, obytné kuchyně, jídelny, herny dětí, terasy apod.

Pokud použijeme nejcennější stranu jižní, přimícháme k ní nejbližší světové strany, dostaneme další adepty pro možné prosklení a prosvětlení. Jsou to plochy jihovýchodní a jihozápadní.

To je ideální modelová situace, na kterou ne vždy dokážeme dosáhnout. Vše, co je mimo tato kritéria a je v rozporu s normou a danými úzusy, je třeba řešit dalšími technickými prostředky. Máte světla málo? Potom je třeba přirozené světlo vpustit do interiéru světlovody, střešními okny, světlíky. Máte-li světla nadbytek, potom je dobré ho smysluplně regulovat. Výraz smysluplně je zde na místě, protože v zimních měsících potřebujete více světla a teplotní zisky od sluníčka také nejsou k zahození. No, a v létě je tomu přesně naopak. To je právě ten rébus.

Podívejme se blíže na některé typy stínění

Schémata částečně polohovatelné markýzy s nastavitelným úhlem, markýzy kopírující prosklení

Schéma lamelové clony, dvoustupňové clony kolmé, dvoustupňové clony šikmé

Svislé clony v předsazeném rámu, clona horizontální předsazená, roleta či markýza svislá

Schémata využití vodorovné žaluzie k odražení nebo propuštění a rozptýlení světla, stínění přesahující konstrukcí

 

Paradoxně některé prvky, které jsou poměrně „starým“ řešením, vydržely nezměněné do dnešní doby. Mám na mysli žaluzie a rolety v přímořských oblastech s teplým podnebím. Kamenný dům, dřevěné okenice, si drží svoje klima po desetiletí i staletí a není třeba tento status quo měnit.

Stále jenom stíníme…

Specifický bratr klasického světlovodu, který však světlo vede z úrovně fasády

Opět netradiční způsob prosvětlení interiéru do hloubky pomocí stínění a odrazů

Na závěr zmíníme také opačný způsob práce se světlem, ať nejsme pouze jednostranní. Světlo, mám na mysli denní světlo, je natolik cenná komodita, že se vyplatí s ním pracovat daleko více, než ho pouze stínit. Rébus, jak dostat kvalitní rozptýlené světlo do interiéru, hlavně do centrálních pasáží, kde nemáme možnost prosklení a oken, je zde stejně dlouho, jako první obydlí.

Atria, podloubí, bazilikální osvětlení, prosklení pasáží, prosvětlení různými typy světlíků, obyčejné či pochozí prosklení stropů, střešní okna jsou některá z mnoha řešení, jak přivedeme denní světlo do hloubi interiéru. Většina těchto alternativ je věcí koncertních hal, stadionů, divadel, galerií, výstavních pavilonů, velkých průmyslových hal nebo třeba obchodních pasáží a vstupních hal.

Pro účely bytů a rodinných domů jsou tato řešení využitelná dílčím způsobem v moderním hávu. Dnes tuto úlohu skvěle doplňují velmi oblíbené světlovody. Dva, trochu netradiční způsoby prosvětlení za všechny ostatní, vidíme na obrázcích výše.  

Pokud dokážeme využít smysluplně všechna pro a eliminovat všechna proti, pak tepelná stabilita budov versus slunce („který je na obloze zlatou skobou přibitý“), je hračka.

  • Citáty - www.citaty.net
  • Fotografie a grafika - autor

                                                                                                Ing. arch. Petr Brandejský

 

Další články v sérii:

Tepelná stabilita budov – stínící technika (1. díl)

Tepelná stabilita budov – stínící technika (2. díl)

Tepelná stabilita budov – stínění a orientace stavby (3. díl)

 

 




Jak vypadá správně zabalená zásilka? Díl Druhý

V minulém článku jsme si pro představu ukázali, jak vypadají balíky se zbožím, které si objednáte v eshopu Labona. Budeme pokračovat ve stejném duchu a ukážeme si další zásilky našich produktů. Tentokrát se podíváme blíže na vnitřní látkové stínění.

Jaké venkovní rolety si mám vybrat? Plastové nebo hliníkové?

Jistě si tuto otázku při výběru venkovních (předokenních) rolet také pokládáte. Pojďme se společně podívat, jaké jsou rozdíly mezi plastovými a hliníkovými roletami.

Typy screenových rolet

Nabídka screenových rolet je dnes už poměrně obsáhlá, ale kdo se v tom má vyznat? Proto se v dnešním článku podíváme na výhody venkovních screenových rolet, jejich druhy a rozdíly mezi nimi.

Jsou předokenní rolety bezpečnostním prvkem?

Předokenní rolety jsou klasickým doplňkem oken s velmi praktickými vlastnostmi.