zavřít
Můžete začít psát.
Výsledky hledání se objeví zde.

Tepelná stabilita budov – stínící technika (1. díl)

Připravili jsme pro vás sérii článků, ve kterých se pan Ing. arch. Petr Brandejský zaměří na informace ohledně tepelné stability budov. Dozvíte se rozdělení standardu budov, tipy pro zlepšení tepelné stability u novostaveb i starších domů a mnoho dalšího. Pusťme se do toho.

Tepelná stabilita budov – stínící technika

Michel De Montaigne: „V dialogu je shoda tím nejnudnějším činitelem.“

Víte, co znamená slovo konsenzus? Nehlaste se všichni. Tohle dnes již zaužívané slovo pochází z latinského consensus – cítit společně. Je to shoda, souhlas či společný postoj. Vynecháme konsenzus v politice a lidských vztazích. Ten konsenzus bych chtěl naleznout jako součást kvality bydlení, jako nedílnou součást architektury, technického a technologického řešení stavby. Zde mám na mysli konsenzus, který nám dopomůže k tepelné pohodě a požadované míře denního světla. Tu snahu o shodu a vyváženost hledáme ve vašem bydlení na každém kroku. Potřebné a žádané teplotní zisky ve studených měsících potřebujete sladit s přehříváním částí domu v letních měsících, po kterém netoužíme. Požadavky na maximální denní světlo je třeba sladit s agresívním ostrým světlem, s oslněním nebo nevhodnými slunečními paprsky od nízkého slunce ráno, večer nebo v zimních měsících. Regulace tepla od slunečních paprsků stíněním je třeba sladit s mírou kvalitního denního světla. A tímto způsobem můžeme postupně konfrontovat všechna pro a proti v našem životním prostředí. Tyto požadavky si často nevhodně konkurují nebo rovnou odporují, proto hledáme ten kýžený konsenzus.

Hledáme základy konzistentního řešení, které umožní vašemu bydlení standard pro kvalitní zdravý život.

Schéma principu pasívního domu

Budeme řešit dosažení světelné a tepelné stability u stávajícího bydlení pomocí všech dostupných úprav a prvků, které nám potřebnou míru stability zajistí. Nedílnou součástí denního světla je teplo generované slunečními paprsky. Stejnou šablonu použijeme pro novostavby, ale s vítaným bonusem možnosti vhodného umístění stavby, účelného řešení dispozice se vším ostatním, co zajistí dnešní požadovaný standard.

Pozor, nebudeme však zde nyní řešit technologie, topení, klimatizaci, rekuperaci, umělé osvětlení a další nezbytnosti, které u staveb řeší svojí činností kvalitu vnitřního prostředí, kvalitu vzduchu, teplotní výkyvy i přemíru či nedostatek denního světla.

Tak o čem to tedy budeme hovořit? Jsme konečně u merita věci, budeme hovořit o zcela prostém a „zdánlivě banálním“ systému. Je to systém stínění či přistínění, regulace světla i tepla, jejich odražení nebo nasměrování. Spojení „zdánlivě banální“ značí jednoduchost řešení, to však může být i nesmírně sofistikované. Tyto prvky je nezbytné vložit do kontextu komplexního standardu a typu bydlení. Z toho vyplyne jeho typ, způsob umístění, množství užitých prvků i jejich kvalita. Technické a technologické řešení je velmi pestré, různorodé a toto rozpětí pochopitelně odpovídá požadované kvalitě, možnostem řešení i ceně. Něco je nezbytností řešení a část umožňuje kupříkladu pohodlnější a komfortnější užívání a manipulaci. Jinými slovy žaluzie mohu stahovat ručně nebo mohou být kupříkladu řízené čidly, s motorovým pohonem. Stejně tak mohou být součástí řešení Smart Home, Smart Building až po Internet on Things (IoT). Opět zde platí okřídlené: „Každému jeho nebe, lépe jeho stínící prvky.“

Autor: Ing. arch. Petr Brandejský
Grafika: Ing. arch. Petr Brandejský

Na pokračování se můžete těšit v následujícím díle 12. května 2020.

Další články v sérii:

Tepelná stabilita budov – stínící technika (2. díl)

Tepelná stabilita budov – stínění a orientace stavby (3. díl)

Tepelná stabilita budov – stínění a orientace stavby (4. díl)




Nové plastové palubky ECO

Dřevěné obklady jsou krásné, ale je jim potřeba věnovat péči a průběžně se o ně starat. Tato, pro někoho obtěžující činnost odpadá v případě, kdy zvolíte obklad z plastových palubek. Plastové palubky jsou bezúdržbové, odolné a krásně vypadají. Podívejte se na naše novinky.

Jak zjistit výšku boxu venkovní žaluzie?

Venkovní žaluzie jsou stále žádanějším stínícím prvkem všech druhů budov.  Jejich obliba roste díky schopnosti vytvoření příjemné atmosféry v místnosti, šetří  energie  na vytápění a klimatizaci ,  snižuje   v místnosti hluk z venku, je zajímavým architektonickým doplňkem nejen administrativních budov, ale i  rodinných domků.

Co dělat, když je zboží v balíčku poškozené?

I když se dopravní společnosti pyšní spolehlivým servisem dodání, někdy se stane, že nedodrží čas doručování, o kterém vás informovali SMS nebo mailem. V případě, že zrovna nejste doma, dopravce nechá balíček u souseda. Soused pro zachování dobrých vztahů balíček převezme a dopravci doručení potvrdí. Ale vy po rozbalení zjistíte, že produkt, na který jste se tolik těšili, je poškozen, protože s ním dopravce špatně zacházel. Co teď?

Klasická horizontální žaluzie je nejprodávanějším stíněním. Jak je to možné?

Moderní styly interiéru se neustále mění, nové trendy ovlivňují jejich vybavení. V našich bytech však stále zůstává základní stínící produkt, kterým je klasická hliníková žaluzie. Tato žaluzie se využívá k zastínění bytů, domů, chalup, kanceláří, výrobních hal, obchodů – a spoustě dalších míst.