zavřít
Můžete začít psát.
Výsledky hledání se objeví zde.

Venkovní žaluzie na HS portály a rohové sestavy oken

Jaké jsou výhody stínění pro tyto případy a na co se vyplatí myslet? Přečtěte si krátký článek věnovaný právě tématu sestav venkovních žaluzií pro vstupní portály a rohová okna. Najdete zde vše podstatné i návod, jak jednoduše sestavu vyměřit.

Venkovní stínění pro HS portály

HS portály, známé také jako posuvné vstupní dveře, jsou velmi oblíbeným typem velkoformátových oken a vstupů do domů. Poskytují díky velké prosklené ploše maximální vstup světla do interiéru a zároveň výhled na okolní krajinu. Díky své konstrukci jdou snadno a plynule otevírat i zavírat a jsou tak ideální pro přístup na terasu nebo do zahrady.

Velkoformátové okno se žaluziemi

Další typy velkoformátových oken a vstupů

Kromě HS portálů existují i další typy velkoformátových oken a vstupů do domů. Mezi ně patří například francouzské dveře, které se otevírají dovnitř nebo ven a poskytují také velké prosklené plochy. Dalším typem jsou harmonikové dveře, které se skládají z několika segmentů a mohou se otevírat dovnitř nebo ven, což umožňuje vytvořit velký otevřený prostor. Nakonec jsou zde také posuvné stěny, které mohou být kompletně otevřeny, aby vytvořily bezprostřední spojení mezi interiérem a exteriérem.

Jaké stínění se nejčastěji volí?

Ve většině případů vyhrávají venkovní žaluzie nad venkovními roletami. U nich je pak na výběr ze dvou variant způsobů montáže. První jsou přiznané venkovní žaluzie a druhé podomítkové.

Žaluzie pro dodatečnou montáž

Přiznané venkovní žaluzie jsou typem, který je viditelně umístěn na vnější straně okna nebo dveří. Jsou připevněny přímo na fasádu budovy a horní krycí plechy jsou viditelné z exteriéru. Přiznané venkovní žaluzie jsou oblíbené pro svou jednoduchost montáže. Je možné je instalovat kdykoliv dodatečně na dům, i na hotovou fasádu.

HS portál s venkovními žaluziemi

Zaomítací venkovní žaluzie

Podomítkové venkovní žaluzie s purenitovými boxy jsou naopak typem žaluzií, které jsou instalovány tak, že jsou skryty v boxu umístěném pod omítkou. Purenitový box je izolační prvek, který zabraňuje vzniku tepelných mostů a poskytuje vynikající tepelnou izolaci. Tento typ montáže žaluzií je oblíbený pro svůj estetický vzhled, protože když jsou žaluzie vytažené, jsou skryty v podomítkovém pouzdře a nejsou tak viditelné z exteriéru.

Venkovní žaluzie

Jedna žaluzie nebo raději více?

Pokud řešíte zastínění velkoformátových oken a rozhodli jste se pro venkovní žaluzie, jednoznačně doporučujeme rozdělení na více sekcí - minimálně volte jednu žaluzii pro prostor vstupu a druhou pro zbylou prosklenou plochu.

Co tímto získáte?

  • Flexibilitu - rozdělení žaluzií umožňuje individuální ovládání každého segmentu. Chcete pobývat na zahradě? Stačí vytáhnout pouze žaluzii před vstupem. Zbylé žaluzie mohou zůstat stažené a nadále stínit.

Interiér se vstupem na terasu

  • Estetický prvek - rozdělené žaluzie mohou přidat na estetickém vzhledu proskleným vstupům.
  • Snadnější údržba a opravy - pokud se jedna část žaluzií poškodí, může být snadno nahrazena bez nutnosti výměny celého systému.
  • Energetická efektivita - rozdělené žaluzie mohou pomoci zlepšit energetickou efektivitu tím, že umožňují lepší kontrolu nad množstvím světla a tepla, které vstupuje do místnosti. To může vést k úsporám energie a snížení nákladů na vytápění a chlazení.

Jak vyměřit stínění pro HS portály?

V případě PurBoxů stačí vyměřit celkovou šířku velkoformátového okna/oken - tedy od rámu na jedné straně po kraj rámu na druhé. My poté dodáme box připravený pro danou šířku.

Pokud je box delší než 2400 mm (rozměr desky), dodává se ze dvou částí dělený uprostřed. Spojování dělených boxů se provádí pomocí napojovací sady (spojek či úhelníků). Dělení boxu nebo sestavy boxů si můžete určit sami. V tom případě je třeba objednávkový formulář doplnit o jednoduchý nákres z pohledu z exteriéru.

Pro správnou výšku PurBoxu je potřebné zadat výšku vnějšího rozměru rámu okna. Výslednou výšku boxu automaticky dopočítáme dle typu vámi vybrané žaluzie.

Vyměření žaluzií na velkoformátová okna je nepatrně náročnější proces, proto je vždy lepší přiložit detailnější nákres vaší představy. Pokud chcete na prosklenou plochu více žaluzií, pak je třeba rozměřit přesně každou sekci zvlášť - vždy měřte přesně na střed místa předělu žaluzií.

Venkovní stínění pro rohová okna

Rohové sestavy oken jsou čím dál tím více populární. Je to především díky posunu technologií, kdy je možné vyrobit a efektivně využít prosklených ploch v rozích místnosti. Jsou velmi zajímavým prvkem v interiéru, umožňují zajímavý pohled do krajiny a prostup většího množství světla do domácnosti. Z exteriéru jsou zajímavým architektonickým prvkem domu. Rohových oken je využíváno také více typů. Jaká mohou být?

  • Rohová okna se sloupkem: Sestava rohových oken je v rohu spojena sloupkem, nebo částí zdi.
  • Rohová okna bez sloupku: Tento typ rohových oken poskytuje nepřerušený výhled tím, že eliminuje sloupek nebo pilíř mezi dvěma okny. Toto je ideální pro maximalizaci výhledu a přirozeného světla.
  • Rohová okna s posuvnými dveřmi (HS portály): Tento typ rohových oken kombinuje posuvné dveře s rohovým oknem pro snadný přístup na venkovní prostory, jako je terasa nebo balkon.
  • Rohová okna s francouzskými dveřmi: Tento typ rohových oken kombinuje francouzské dveře s rohovým oknem pro elegantní vzhled a snadný přístup do venkovních prostor.

Rodinný dům s venkovním stíněním

Stejně jako u jiných velkoformátových prosklených ploch je i u rohových sestav vhodné využít venkovního zastínění, aby se zamezilo zbytečnému přehřívání vnitřních prostor.

I tady se nejběžněji volí venkovní žaluzie. Opět jsou tu možné obě varianty - přiznané pro dodatečnou montáž i podomítkové s PurBoxy.

Rohove okno se stíněním

Jak vyměřit žaluzie pro rohová okna?

Prvním krokem je určit, jestli se jedná o vnější nebo vnitřní roh.

Vnější roh

Venkovni zaluzie rohova sestava

Vnitřní roh

Venkovni zaluzie Zetta 90

Poté už jen stačí vyměřit šířku žaluzií. Měříte vždy šířku od rámu okna po zakládací lištu a následně připočítáte rozměr podle uvedeného vzorce dle zvoleného jeklu (nákres vždy pro lepší pochopení).

Výšku měřte vždy minimálně ve třech místech. Výrobní rozměr je vždy nejmenší naměřená hodnota. Zásadně zaměřujte až po osazení stavebního otvoru rámem, případně oknem a až je dokončeno venkovní i vnitřní ostění, včetně parapetů. Vyměřená výška je celková výška včetně nábalu žaluzie.

Při objednávání rohových sestav vždy ještě ověřujeme zadané rozměry a je lepší přiložit nákres plánované sestavy. Žaluzie pak dodáme dle vaší volby včetně krycího plechu připraveného pro roh, nebo rohový PurBox.

Pro objednání purenitových boxů se zadávají vnější rozměry sestavy a opět se přikládá nákres.

Pro správnou výšku PurBoxu je potřebné zadat výšku vnějšího rozměru rámu okna. Výslednou výšku boxu automaticky dopočítáme dle typu vámi vybrané žaluzie.

V případě, že chcete s vyměřením nebo výběrem nejvhodnější varianty stínění pro rohové sestavy nebo HS portály poradit, volejte nebo pište. Rádi pomůžeme a doporučíme nejvhodnější řešení.


Petra Šenková
Luxus v každém detailu: rolety a žaluzie na míru pro vaši domácnost

V současné době, kdy každý hledá způsoby, jak svůj domov nejen zútulnit, ale i zvýšit jeho estetickou hodnotu, přicházíme s řešením, které spojuje obě tyto potřeby. Naše kolekce designových rolet a žaluzií na míru vnáší do interiérů jedinečný šarm a zároveň zůstává věrná praktické stránce věci. Přinášíme vám průvodce světem luxusního stínění, kde se potkává vysoká funkčnost s neotřelým designem.

Betonové bloky vs. hliníkové konstrukce pro fotovoltaické panely na ploché střeše

Výběr správné konstrukce pro instalaci fotovoltaických panelů na plochou střechu je klíčovým faktorem při využívání solární energie. Mezi dvěma zmíněnými typy konstrukcí - betonovými ENBRAbloky a hliníkovými konstrukcemi, existují významné rozdíly. V tomto článku se zaměříme na výhody betonových bloků.

Jak opravit síťovinu u sítí proti hmyzu?

Máte doma okenní síť nebo dveřní síť proti hmyzu, která je v dobrém stavu a bez koroze, ale protrhla nebo poškodila se vám síťovina? Nemusíte kupovat celou novou síť. S trochou šikovnosti zvládnete síťovinu vyměnit sami. Poradíme vám jak na to.

Kvalitní žaluzie a rolety vnesou do kanceláří komfort a pohodu

Připravte nejen pro sebe, ale i pro své zaměstnance příjemné prostředí, které na ně bude mít pozitivní vliv a zvedne jejich kreativitu pomocí nové stínící techniky.