zavřít
Můžete začít psát.
Výsledky hledání se objeví zde.

Venkovní žaluzie – investice, která se 100% vyplatí

Přemýšlíte nad nákupem předokenních žaluzií, ale stále váháte? Stojí tento výdaj za to, nejsou to jen vyhozené peníze? Nesplní stejný účel i obyčejné horizontální žaluzie? Nebo se jen nevyznáte v typech a potřebujete si ujasnit ještě pár dodatečných informací? Pak jsme tu pro vás připravili tento článek, kde se dozvíte vše důležité.

V článku se dozvíte:

 1. výhody venkovních žaluzií
 2. typy venkovních žaluzií
 3. porovnání jednotlivých typů

Výhody venkovních žaluzií

 • Efektivní stínící prvekvenkovní žaluzie jsou díky tvarům lamel a jejich domykání spolehlivou stínící technikou, díky které dosáhnete v místnosti optimálního zastínění. Svoji roli v tom také hraje přesah lamel a vodících lišt přes celou světlost okenního rámu, kdy v uzavřeném stavu neprochází světlo zvenčí ani po okrajích skleněných ploch oken – jak je tomu u interiérových stínících prvků, jako jsou horizontální žaluzie, plissé a další. U typů Zetta a Setta (popsány níže) dochází v uzavřeném stavu k vytvoření dokonale celistvé, světlu neprostupné, plochy. Kromě úplného zatemnění je možnost jednoduché regulace dopadu světla díky variabilitě nastavení hliníkových lamel. V místnosti tak můžete mít úplnou tmu, mírné šero, příjemný stín, nebo plné světlo při vytažení žaluzie.

 • Úspora energií na vytápění – nepatrně vyšší pořizovací náklady (například ve srovnání s vnitřní stínící technikou) se vám vrátí nejen v získaném komfortním klimatu v domácnosti, ale také finančně. Venkovní žaluzie mají lamely vyrobené z hliníku, který na rozdíl od jiných materiálů teplo nepohlcuje, ale spolehlivě odráží. Teplé sluneční paprsky tedy neprostoupí až na okenní tabuli a nedochází tak k přehřívání interiéru. Jinými slovy se jedná o přirozenou klimatizaci. Díky tomu můžete na jižní nebo východní straně domu snížit teplotu cca o 6 – 9°C. Stejně tak je tomu i opačně, v chladných měsících, kdy nedochází ke zbytečnému úniku tepla. Ušetříte tedy na nákladech jak na klimatizaci v létě, tak i na vytápění v zimě.

 

 • Snížení hluku z exteriéru – předokenní žaluzie vám dopřejí mimo jiné i větší klid doma. Ač se to často nezdá, zvenčí přichází široké spektrum zvuků – část z nich jsme schopni nevnímat a neruší nás, část nám může znepříjemňovat spánek, nebo třeba klidné posezení s přáteli u sklenky vína. Uzavřením lamel žaluzie tak odcloníte nebo alespoň ztlumíte hluk z exteriéru. I v tomto případě jsou lepší žaluzie Zetta nebo Setta s vlisovanou gumou po celé délce lamel, díky níž je žaluzie v uzavřeném stavu kompaktnější a tedy propustí ještě méně.

 • Odolnost proti povětrnostním podmínkám – předokenní žaluzie jsou díky bočním vodícím lištám velmi stabilní i při nepříznivém větrném počasí.

 • Dlouhá životnost – pro výrobu venkovních žaluzií jsou použity materiály, které nepodléhají povětrnostním vlivům, vlhkosti, ani změnám teplot a jiným. Lamely žaluzií jsou vyrobeny z vysoce kvalitního hliníku, který díky nástřiku nekoroduje, nepohlcuje teplo, tvarově ani barevně se nemění. Není tedy potřeba žádné obnovování, žádná výměna po pár letech. Jednoduchá je i údržba, kterou snadno vyřešíte hadříkem a mýdlovou vodou, nebo pod jemným tlakem s vapkou.

 • Ochrana soukromí – předokenní žaluzie také mohou uchránit vaše soukromí. Na rozdíl od jiných typů stínících prvků jimi neprochází světlo a nikdo zvenčí tedy neuvidí ani siluety jako třeba přes závěsy nebo látkové rolety.

 • Bezpečnostní funkce – za prvé můžete odradit zloděje už jen ztíženým přístupem k oknu/dveřím, pokud máte namontované a stažené venkovní žaluzie. Za druhé je v dnešní době inteligentních technologií už možnost i automatického řízení stínící techniky, což přináší benefit především v době naší nepřítomnosti. Žaluzie se mohou dle individuálního nastavení naklápět a vytahovat/stahovat a nikdo nemusí tak poznat, že si v mezičase užíváte na dovolené.

 • Designový prvek fasády – v dnešní době je kromě funkčnosti hodně dbáno i na vzhled. A to platí i u exteriérové stínící techniky. Venkovní žaluzie jsou v mnoha případech právě tím výrazným architektonickým prvkem, který stavbě dodá na jedinečnosti.

 • Více typů, více možností montáže – pro nákup předokenní stínící techniky se můžete rozhodnout kdykoliv. Můžete teprve plánovat stavbu, můžete mít už postaveno, ale nedokončeno, nebo bydlet už v hotovém – montáž venkovních žaluzií je totiž dle typu možná na hrubou stavbu před zateplením, nebo dodatečně po dokončení fasády.

 • Jednoduchost ovládání – žaluzie je možné u některých typů ovládat manuálně klikou, u všech je možnost pohodlného motorického ovládání. V případě motorického můžete stínění ovládat vypínačem, ovladačem třeba z gauče či postele, nebo aplikací na telefonu/tabletu odkudkoliv i na dálku.

Jaké typy žaluzií máme v nabídce?

Přiznaná venkovní žaluzie

Jde o nejlevnější variantu venkovních žaluzií, která je vhodná i pro dodatečnou montáž v době, kdy je hotová fasáda domu. Žaluzie je v tomto provedení výrazným prvkem, protože je celá, včetně krycího boxu, viditelná zvenčí = přiznaná. Horní nosič žaluzie s krycím plechem se montuje na strop, nebo do rámu okna a poté se lamely stabilizují po bocích vodícími lištami.

U tohoto provedení předokenních žaluzií je možnost výběru z ovládání manuálního nebo motorického. V případě manuálního jde o větší zásah do okenního rámu, kdy je potřeba provrtat otvor pro kliku do interiéru, přičemž prostor na průchod kliky z exteriéru do interiéru okolo pantu musí být více než 3 x 5 cm.

U motorického ovládání je zásah do okna menší a můžete si ještě vybrat ze tří variant – ovládání žaluzie vypínačem, dálkovým ovladačem, nebo pomocí aplikace z telefonu či tabletu.

Co se týče typů žaluzií, tak v přiznaném provedení nabízíme 4 druhy, a to v závislosti na tvaru lamel.

Podrobnější popis jednotlivých druhů najdete v kategorii Přiznaná venkovní žaluzie.

 

Venkovní žaluzie s purenitovým boxem a purenitové boxy

Ideální podomítkové řešení exteriérových žaluzií je montáž do podomítkových boxů z materiálu Purenit. Boxy se montují před okno do prostoru kontaktního zateplovacího systému a díky použitým materiálům (purenit a PIR izolace) vytváří vhodné řešení i pro pasivní domy. Purenit zajištuje boxu pevnost, stálost vůči vlhkosti a stavební chemii. PIR izolace umístěná směrem k budově zajišťuje patřičnou tepelnou izolaci. Tloušťku izolační PIR desky si můžeme upravovat dle potřeby nebo možností stavby. Mnozí ocení rychlost montáže a její kompletnost. Boxy jsou stálé, nedilatují a fasáda se dá po vhodné penetraci natahovat přímo na přední stranu boxu. Tím samozřejmě umožňují využít maximální prostor pro izolace překladu a efektivního vyřešení nejpalčivějšího místa v problematice podomítkové montáže žaluzií.

Ovládání u venkovní žaluzie s purenitovým boxem je k objednání pouze motorické. Na výběr máte možnost hřídelového motoru na vypínač nebo motoru io na dálkový ovladač.

Venkovní žaluzie s purenitovými boxy najdete ve třech typech, a to podle tvaru lamel:

Purenitové boxy najdete pro tři typy, a to podle plánovaného tvaru lamel:

Více k jednotlivým druhům najdete v kategorii Venkovní žaluzie s purenitovým boxem nebo
v kategorii Purenitový box s PIR izolací pro exteriérové žaluzie.

Přehledné porovnání všech provedení

Prohlédněte si jednoduchý tabulkový přehled jednotlivých provedení předokenních žaluzií.

 

Přiznaná venkovní žaluzie

Venkovní žaluzie s PurBoxy a purenitové boxy samostatné 

Charakteristika

nejlevnější varianta venkovních žaluzií

nejlepší izolační vlastnosti, vhodné do pasivních domů

Montáž

vhodné pro dodatečnou montáž v případě hotové fasády domu

montáž před okno do prostoru kontaktního zateplovacího systému

Uchycení

do stropu nebo

do rámu okna

do ostění

Typy žaluzií podle

tvaru lamel

Cetta Flexi, Cetta,

Zetta, Setta

Cetta, Zetta, Setta

Ovládání žaluzie

manuální nebo motorické

motorické

Možnost integrované sítě proti hmyzu

ne

ne


 

Základní srovnání typů žaluzií

V tabulce níže najdete základní znaky jednotlivých typů venkovních žaluzií.

 

Cetta Flexi

Cetta

Zetta

Setta

 

 

 

 

 

Charakteristický rys

nízká výška nábalu díky lamelám bez podélného záhybu

lamely ve tvaru písmene "C"

lamely ve tvaru písmene "Z", vlisovaná guma po celé délce lamel (zvýšení termoregulačního efektu, snížená hlučnost žaluzie)

lamely ve tvaru písmene "S", vlisovaná guma po celé délce lamel (zvýšení termoregulačního efektu, snížená hlučnost žaluzie)

Velikost lamel

C60

C65 a C80

Z70 a Z90

S65 a S90

Stupeň zastínění

středně vysoký

středně vysoký

vysoký

vysoký

Barevné provedení lamel

RAL

RAL

RAL

RAL

Barevné provedení lišt (případně krycího plechu)

RAL

RAL

RAL

RAL