zavřít
Můžete začít psát.
Výsledky hledání se objeví zde.
19. - 23. září 2023 budeme na veletrhu For Arch v Praze. Připravujeme akce na produkty, workshopy i další veletržní bonusy - stavte se tam za námi. Vstupenky zdarma v článku.

Betonové bloky vs. hliníkové konstrukce pro fotovoltaické panely na ploché střeše

Výběr správné konstrukce pro instalaci fotovoltaických panelů na plochou střechu je klíčovým faktorem při využívání solární energie. Mezi dvěma zmíněnými typy konstrukcí - betonovými ENBRAbloky a hliníkovými konstrukcemi, existují významné rozdíly. V tomto článku se zaměříme na výhody betonových bloků.

Instalace bez vrtání – žádné díry ve střešní krytině

Jednou z hlavních výhod betonových bloků je fakt, že se jedná o neinvazivní konstrukci. Nevyžadují žádné vrtání nebo poškození střešního pláště, což znamená, že nenarušují povrch střechy a minimalizují riziko prosakování vody.

Upevnění panelů pomocí svorek na konstrukci

Pár minut - chvilka měření, rozestavení a jsou připravené

Dalším důležitým faktorem je rychlost instalace. Betonové bloky nabízejí jednoduchou a efektivní metodu montáže. Tyto bloky lze snadno přemístit na střeše a umístit je na požadovaná rozměřená místa.

Rozmístění Enbra bloků

Díky tomu je instalace fotovoltaických panelů rychlejší ve srovnání s kovovými konstrukcemi, které vyžadují přesnější měření, řezání a montáž. Taktéž horší opravy a posuny, pokud nevyjde měření na přesno. Bloky při potřebě posunu jednoduše přemístíte.

Rozmístění betonových konstrukcí

Jednoduchost montáže je nespornou výhodou betonových bloků. Celý proces instalace je intuitivní a není vyžadována odborná montážní technika ani speciální nářadí. Bloky je třeba jen rozmístit a následně na ně připevnit panely pomocí standardního kotvícího materiálu (šrouby M8 – jsou součástí každé objednávky a pak zvolených středových nebo krajových svorek – nutno dokoupit podle potřeby). To usnadňuje instalaci jak pro profesionální montážní týmy, tak i pro majitele domů, kteří se rozhodnou provést instalaci sami.

Montáž panelů na betonbloky

Netřeba další zátěž pro zajištění

Betonové ENBRAbloky také eliminují potřebu dodatečného zatěžování střešní konstrukce. Tato konstrukce je díky své váze 46 kg už natolik pevná, že není potřeba jinak stabilizovat pro zajištění panelů, což přináší úsporu nákladů a zjednodušuje celkový proces instalace.

Dlouhá životnost bez koroze

Je také třeba zmínit, že betonové bloky poskytují stabilitu a odolnost vůči povětrnostním podmínkám. Jsou navrženy tak, aby odolaly silnému větru, sněhu a dalším vnějším vlivům. To zajišťuje dlouhodobou životnost a spolehlivost fotovoltaického systému na střeše.

Nasměrujte panely podle potřeby

Flexibilita orientace fotovoltaických panelů je další z klíčových výhod betonových bloků. Díky tomuto typu betonové konstrukce lze snadno nastavit panely na různé světové strany, aby bylo dosaženo optimálního slunečního záření po celý den. To znamená, že fotovoltaické panely na betonových blocích jsou schopny efektivně využívat sluneční energii bez ohledu na orientaci střechy. Nejefektivnější je umístění směrem na jih, případně jihovýchod nebo jihozápad. Postavením 2 řad bloků „zády k sobě“ vytvoříte během chvíle prostor i pro instalaci na východ/západ.

Instalace panelů na bloky východ/západ

Srovnání ENBRAblok Běžná hliníková konstrukce
Instalace Neinvazivní - bez vrtání Potřeba vrtání pro upevnění na střechu
Rychlost montáže Rychlá 3násobek času (sestavení konstrukcí, instalace na střechu, zařezání)
Jednoduchost montáže Stačí rozměřit a rozmístit Je třeba rozměřit, sestavit, sešroubovat, připevnit do střechy, zařezat přesahy.
Potřebné nářadí Metr, nůž (na přizpůsobení velikosti gumové podložky) + pak šroubovák na upevnění panelů Šroubovák, metr, klíč, pila, vrtačka + kotvící materiál do střechy
Stabilita Samonosná konstrukce bez potřeby dalšího zatěžování Potřeba dodatečně zatížit
Stálost v čase Beton nepracuje, je stálý, nekoroduje Spoje se mohou časem povolit, kov může tvarově pracovat, korodovat

Na závěr je třeba zdůraznit, že volba mezi betonovými bloky a kovovými/hliníkovými konstrukcemi závisí na konkrétních požadavcích a podmínkách každého projektu. Pokud však hledáte rychlou a jednoduchou instalaci fotovoltaických panelů na ploché střeše bez nutnosi vrtání, betonové bloky jsou správnou volbou. Poskytují stabilitu, flexibilitu a minimalizují potřebu dodatečného zatěžování střechy. 


Petra Šenková
Léto za námi, aneb co se u nás dělo v posledních měsících?

Někdy ten čas dost neúprosně letí. Neustále se něco děje, pracujeme na plné obrátky a všechno nám přijde, že bylo včera. A ono ejhle, už je to třeba 3 měsíce zpět. Připravili jsme si pro vás proto tento článek, abychom shrnuli, co jsme podnikali v posledních několika měsících, čeho jsme se zúčastnili a na čem pracujeme.

Kde všude se dají využít plastové plotové profily?

Věděli jste o tom, že plastové plotové profily nemusíte použít pouze pro sestavení plotového pole? Co takhle nový zahradní stolek či lavičky? Vyzkoušejte levnou variantu, se kterou můžete získat trvanlivý zahradní nábytek v dekoru, který si sami zvolíte.

Venkovní žaluzie: Kdo šetří má za tři

Vlastníte firmu a poskytujete práci několika lidem a nebo jste majitelem budovy, kterou pronajímáte společnosti pro firemní účely? 

Jaký je rozdíl mezi lamelami klasik a celostínícími?

Přemýšlíte nad instalací horizontálních žaluzií, ale nevíte, jaký je rozdíl mezi klasickými a celostínícími? Tak se na to pojďme podívat.