zavřít
Můžete začít psát.
Výsledky hledání se objeví zde.
Přijďte za námi na veletrh For Garden v Praze od 30. 3. do 2. 4. 2023. Další info a vstupenky zdarma získáte v článku.

První "Světový den stínící techniky" - 21. 3. 2023

První jarní den úplně vyzývá k tomu, abychom se zamysleli nad naším fungováním na planetě Zemi a nad její ochranou. A právě z tohoto důvodu byl na tento den ustaven nový světově uznávaný den - Global shading day, neboli Světový den stínící techniky.

Proč vznikl Světový den stínící techniky?

Co nám toto má sdělit? Je potřebné se více zaměřit na využívání stínící techniky, která tvoří ochranu budov před přehříváním a hraje svoji roli také v boji proti globálnímu oteplování. Stínění totiž omezuje používání energeticky náročných klimatizací.

Slunce nad městem

Organizace evropského oboru stínicí techniky ES-SO se proto rozhodla, že tuto problematiku začne co nejvíce přibližovat široké veřejnosti a státním činitelům. Ti by mohli pomoci zavedením norem v integraci stínění do systému řízení budov ve stavebních právních předpisech. ES-SO se zasazuje o to, aby se stínící technika stala povinnou v rámci evropské směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD).

Venkovní žaluzie na kancelářské budově

Inteligentní nebo dynamické stínění může snížit emise CO2 až o 100 mil. tun a ušetřit až 285 mld. EUR, jak ukázala vědecká studie společnosti Guidehouse. Tyto hodnoty představují možnou úsporu energie (na chlazení budov) ve výši až 60 % potřebné do roku 2050. Právě budovy jsou dnes velkými producenty emisí (až 36 %) a největšími spotřebiteli energie (až 40 %). V případě, že se nic nezmění, dojde díky změně klimatu ke zvýšené potřebě chlazení budov a to až o 60 %.


Petra Šenková
Udržujete vaše venkovní stínění správně?

Léto je už v dálce, ale venkovní teploty jsou i nadále příznivé. Tak proč jich nevyužít pro údržbu vaší stínící techniky? Potom, jak nám celé letní období krásně stínily, si zaslouží umýt od prachu, pylu a znečištění od hmyzu. Přečtěte si náš návod, jak jednotlivé typy stínění udržovat.

Venkovní rolety: Stálice, které svou oblíbenost neztrácí

I když už je to delší doba, kdy předokenní rolety zažívaly období své největší slávy, i dnes mají co nabídnout. Časy se sice změnily, ale kupředu šly i materiály a technologie, které z venkovních rolet dělají nejen spolehlivé stínění, ale také designový prvek.

Jak vyčistit žaluzie?

Pravidelnou údržbou žaluzií nejen prodlužujete životnost vašemu stínění, ale také zabraňujete víření prachu a možným dýchacím obtížím. Čištění žaluzií nemusí být horor – přečtěte si naše rady, jak co nejefektivněji žaluzie čistit a usnadněte si práci.

Interiérová roleta s bočním vedením, to je Larra v boxu

Nedávno jsme vám představili novinku v sortimentu látkových rolet – roletu Larra. Nyní vás seznámíme s její další variantou, látkovou roletou Larra v boxu.