zavřít
Můžete začít psát.
Výsledky hledání se objeví zde.

První "Světový den stínící techniky" - 21. 3. 2023

První jarní den úplně vyzývá k tomu, abychom se zamysleli nad naším fungováním na planetě Zemi a nad její ochranou. A právě z tohoto důvodu byl na tento den ustaven nový světově uznávaný den - Global shading day, neboli Světový den stínící techniky.

Proč vznikl Světový den stínící techniky?

Co nám toto má sdělit? Je potřebné se více zaměřit na využívání stínící techniky, která tvoří ochranu budov před přehříváním a hraje svoji roli také v boji proti globálnímu oteplování. Stínění totiž omezuje používání energeticky náročných klimatizací.

Slunce nad městem

Organizace evropského oboru stínicí techniky ES-SO se proto rozhodla, že tuto problematiku začne co nejvíce přibližovat široké veřejnosti a státním činitelům. Ti by mohli pomoci zavedením norem v integraci stínění do systému řízení budov ve stavebních právních předpisech. ES-SO se zasazuje o to, aby se stínící technika stala povinnou v rámci evropské směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD).

Venkovní žaluzie na kancelářské budově

Inteligentní nebo dynamické stínění může snížit emise CO2 až o 100 mil. tun a ušetřit až 285 mld. EUR, jak ukázala vědecká studie společnosti Guidehouse. Tyto hodnoty představují možnou úsporu energie (na chlazení budov) ve výši až 60 % potřebné do roku 2050. Právě budovy jsou dnes velkými producenty emisí (až 36 %) a největšími spotřebiteli energie (až 40 %). V případě, že se nic nezmění, dojde díky změně klimatu ke zvýšené potřebě chlazení budov a to až o 60 %.


Petra Šenková
Potřebujete něco schovat nebo oddělit? Vsaďte na moderní japonskou stěnu

Každý z nás občas ve svém bytě řeší, jak co nejefektivněji oddělit nebo přepažit velké místnosti, případně jak zakrýt kouty, do kterých nechcete, aby bylo vidět. Jak to vyřešit, když se jedná o přechodnou dobu? Co když stavění příčky je zbytečné, nebo si to v pronajatém bytě nemůžete dovolit? Pak vsaďte na japonskou stěnu.

Jak si vybrat horizontální žaluzie?

Horizontální žaluzie ideálně vybírejte podle toho, jaké máte okno. Plastová, dřevěná a hliníková okna totiž mají svůj typický vzhled – a ne každá žaluzie na nich vypadá dobře. 

Kde všude se dají využít plastové plotové profily?

Věděli jste o tom, že plastové plotové profily nemusíte použít pouze pro sestavení plotového pole? Co takhle nový zahradní stolek či lavičky? Vyzkoušejte levnou variantu, se kterou můžete získat trvanlivý zahradní nábytek v dekoru, který si sami zvolíte.

Purenitové boxy - nejideálnější varianta pro podomítkové provedení venkovních žaluzií

Nejideálnější možností pro podomítkové provedení venkovních žaluzií je montáž do podomítkových purenitových boxů.  Díky použitému materiálu purenitu a PIR izolace jsou vhodným řešením i pro pasivní domy.