zavřít
Můžete začít psát.
Výsledky hledání se objeví zde.

Prodáváme žaluzie a rolety na míru

Vyměř, namontuj si sám a díky tomu ušetři

Jsme e-shop prodávající žaluzie a rolety na míru.
Vyměř namontuj si sám a díky tomu ušetři

Fotovoltaika

Energii vyrobenou fotovoltaickými panely můžete využít například na ohřev vody, vytápění nebo pokrytí spotřeby veškerých domácích spotřebičů. FVE vám zajistí soběstačnost, úsporu, nezávislost na cenách distributora, kontrolu nad vlastní spotřebou a mnoho dalšího.

Vyberte si produkt podle potřeby a nakonfigurujte si FVE na míru online. Využít můžete realizaci na klíč, nebo svépomocí.

Fotovoltaika

Energii vyrobenou fotovoltaickými panely můžete využít například na ohřev vody, vytápění nebo pokrytí spotřeby veškerých domácích spotřebičů. FVE vám zajistí soběstačnost, úsporu, nezávislost na cenách distributora, kontrolu nad vlastní spotřebou a mnoho dalšího.

Vyberte si produkt podle potřeby a nakonfigurujte si FVE na míru online. Využít můžete realizaci na klíč, nebo svépomocí.

Jak vyměřit a namontovat? Fotovoltaika snadno svépomocí

Máme zpracované návody, ve kterých se dozvíte, jak vyměřit a namontovat produkty sami doma a to bez pomoci montážní firmy.

Jak vyměřit a namontovat? Fotovoltaika snadno svépomocí

Máme zpracované návody, ve kterých se dozvíte,
jak vyměřit a namontovat produkty sami doma a to bez
pomoci montážní firmy.

Popis produktu

Fotovoltaika je často řešeným tématem v posledních měsících. Ovlivňuje to hlavně dění ve světě a z něj plynoucí potřeba soběstačnosti. Jak fotovoltaika vůbec funguje? Kolik se s vlastní fotovoltaickou elektrárnou dá ročně ušetřit? Co vše pořízení obnáší? Jde zařídit svépomocí? Vše jsme shrnuli v příkladech níže.

Fotovoltaika na RD

Jak funguje fotovoltaická elektrárna?

Mezi základní prvky patří fotovoltaické panely, střídač a akumulátor. FV panely přeměňují sluneční záření v energii a tu střídač dále distribuuje k domácím spotřebičům, do akumulátoru a nevyužité přebytky pak do veřejné sítě (výjimkou je ostrovní provoz, kdy chybí napojení na veřejnou síť). V případě, že elektrárna nevyrábí dostatek energie, využívá se nastřádaná elektřina v bateriích, nebo se dobírá z distribuční sítě.

Objem vyrobené elektřiny se v průběhu dne mění, stejně tak spotřeba domácnosti. Nejvíce energie produkuje systém během dne.

Proč si pořídit fotovoltaiku?

Důvodů pro pořízení fotovoltaické elektrárny je hned několik.

   • Šetříte náklady domácnosti na elektrickou energii.
   • Jste energeticky nezávislí na výpadcích distribuční sítě.
   • Zvýšíte hodnotu vaší nemovitosti.
   • FVE je ekologickým zdrojem - přispějete k ochraně životního prostředí.
   • Investujete bez rizika s garantovanou návratností.
   • Jste nezávislí na cenách energie od distributora - vaši elektřinu vám nikdo nezdraží.
   • 9 měsíců v roce budete vyrábět vlastní elektrický proud pro svoji spotřebu.
   • Realizovat FVE můžete svépomocí a ušetříte tak.
   • Díky aplikaci v telefonu nebo na webu můžete sledovat i ovládat spotřebu odkudkoliv.

Fotovoltaická elektrárna na rodinný dům

Co vše pořízení fotovoltaiky obnáší?

Jsou dva směry, kterými se můžete vydat. Tím prvním je realizace FVE svépomocí. Jednoduše si fotovoltaiku navolíte v našem konfigurátoru, nebo si vyberete už připravený balíček (pro menší spotřeby na rekreačních obydlích), ihned znáte cenu a my vám po objednání dodáme panely, střídač, baterie a konstrukci s držáky. Montáž zvládnete s našimi návody hravě sami. A co dokumentace a připojení? U nás najdete vše potřebné sepsané na jednom místě, abyste i tento proces zvládli bez komplikací. 

Po celou dobu rozhodování a nákupu jsme vám k dispozici a rádi poradíme s optimalizací velikosti elektrárny pro vaše bydlení. V zádech máme stabilního partnera s mnohaletými zkušenostmi v oblasti realizace FVE

Druhým směrem je pak zadání realizace fotovoltaiky na klíč. V naší konfiguraci ihned zjistíte cenu pro obě varianty. Níže se můžete podívat na video, jak probíhá montáž fotovoltaických panelů, střídače i bateriových modulů.

Jak objednat FVE na Laboně svépomocí?

   1. Zjistěte spotřebu vlastní domácnosti (vyúčtování, smluva s distributorem).
   2. Vyberte si připravený balíček dle potřeby - ihned víte cenu i výši možné dotace.
   3. Vyberte typ střechy  plánované rozmístění panelů.
   4. Objednejte systém FVE.
   5. Budeme vám volat, abychom se doptali, zvolili správný typ konstrukce a držáků a navedli vás případně na všechny potřebné kroky v rámci administrativy pro FVE.
   6. Dodáme vám FVE součásti (panely, střídač, bateriové úložiště).
   7. Můžete se pustit do montáže svépomocí.

Projděte si náš etický kodex pro divizi fotovoltaiky - jednáme fér a naším cílem je vaše spokojenost díky fotovoltaice přesně na míru pro vás a vaše potřeby.

Realizace fotovoltaiky na klíč

 

Návody

Časté dotazy

 • Co je to střídač?

  Jedná se o zařízení, které přeměňuje stejnosměrný proud z fotovoltaických panelů na proud střídavý, který jde dále do elektrických rozvodů domu nebo do distribuční sítě. Bez střídače (měniče) by nebylo možné využívat energii z panelů v rozvodech se střídavým proudem. Střídač tedy řídí výrobu energie z panelů, monitoruje napětí a frekvenci v síti. Střídač je výrazně složitější zařízení, než samotné solární panely, proto pokud se pokazí střídač, nebude fungovat celý systém. Střídač volíme podle podmínek a vybrané technologie.

  Co je to fotovoltaický panel? Jak funguje panel?

  Fotovoltaický (solární) panel je zařízení, které dokáže převést sluneční záření na elektřinu. Panel tvoří fotovoltaické články. Ty jsou tvořeny polovodičovými nebo organickými prvky, které elektromagnetickou energii světla mění na elektrickou energii.

  Jak funguje fotovoltaická elektrárna?

  Fotovoltaický jev probíhá přeměnou slunečního záření na elektrickou energii ve fotovoltaických článcích, které tvoří spojením fotovoltaické panely. Takto získaná energie jde přes střídač do elektrických rozvodů a dále ke spotřebičům, nebo do akumulátorů, které umožňují pozdější spotřebu a nebo je odváděna do distribuční sítě (v případě standardní nebo hybridní FVE). Nejběžnější rozměry fotovoltaického panelu jsou 165 x 100 cm a jeden takovýto panel je pro představu schopný vyrobit elektřinu za rok například až pro 300 cyklů praní prádla v pračce.

  Co znamená veličina kWh a kWp? Jaký je mezi nimi vztah?

  Kilowatthodina (kWh) je jednotkou energie. Rovná se jednomu kilowattu energie udržované po dobu jedné hodiny. Je běžně užívanou jednotkou elektrické energie a uvádí se v nich spotřeba elektřiny. Kilowatt-peak (kWp) je míra špičkového výkonu solárního panelu při standardních světelných podmínkách. Orientačně lze počítat, že FV panely s výkonem 1 kWp vyrobí v našich podmínkách ročně přibližně 950 kWh elektřiny.

  Jaká je návratnost u fotovoltaiky? Za jak dlouho se mi vrátí investice?

  To se odvíjí od několika faktorů. Záleží na spotřebě, ceně elektřiny, velikosti fotovoltaiky a výběru akumulátorů. Vzhledem ke stále rostoucím cenám elektřiny se ale doba návratnosti i nadále snižuje. V průměru je návratnost 7 - 10 let. Nesmíme ale zapomenout na hlavní výhody, které vám FVE přinese, ať už v krátkodobém nebo dlouhodobém horizontu - zhodnocení vaší nemovitosti, jistota a především soběstačnost.

  Funguje fotovoltaika i v zimě?

  Ano, i během zimních měsíců FVE funguje. Panely umí využít i rozptýlené (nepřímé) světlo, ale jejich výkon je během těchto měsíců výrazně slabší. Dokáže tedy pracovat se sníženou výrobou i během mračných dní, nebo při částečném zasněžení. Předpokládá se ale, že během zimních měsíců, kdy díky kratším dnům a delším nocím trávíme více času doma (více svítíme, vaříme, topíme), bude potřeba odebírat chybějící elektřinu z distribuční sítě.

  Jak zjistit roční spotřebu elektrické energie?

  Každá domácnost má jinou spotřebu a tu je možné zjistit z pravidelných ročních vyúčtování. Pro potřeby správného nakonfigurování FVE je vhodné ale sledovat spotřebu v jednotlivých měsících především od jara do podzimu, kdy je výkon elektrárny nejvyšší.

  Jaká střecha je vhodná pro montáž FVE?

  Pro instalaci fotovoltaických elektráren jsou vhodné šikmé i ploché střechy. Důležitým kritériem je orientace střechy, případně u šikmých střech její sklon. Nedoporučuje se montáž panelů na střechy orientované na sever. Ideální pro montáž jsou střechy orientované na jih, jihovýchod, jihozápad, východ a západ. Pro šikmé střechy je nejvýnosnější v České republice sklon panelů 35° na jih (dle lokalit se může optimální sklon pohybovat v rozmezí 35° - 37°). Tak budou panely vyrábět energii po celý den, nejvíce v čase okolo poledne. Není to ale rozhodně podmínkou, pouze se jiným nastavením mění výkon panelů, nebo produktivita v čase (například u střech na východ budou nejvíce vyrábět ráno/dopoledne, u střech orientovaných západně pak v odpoledních hodinách). Pro rovné střechy je doporučený úhel sklonu panelů 10° - 15°.

  Jak náročná je stavební připravenost na montáž FVE?

  Není zapotřebí žádná stavební připravenost předem. FVE se instaluje na šikmou střechu za pomocí držáků (pokud je to nutné, zvedne se krytina a po upevnění držáku se opět vrátí zpět). Na rovné střechy se montuje pomocí profilů a trojúhelníkových držáků, pokud se nevolí neinvazivní metoda. Následně se propojí panely chráničkou se střídačem. V případě standardní FVE se připojí do distribuční sítě a u hybridní se připojí navíc ještě akumulátory. Pro umístění střídače a akumulátorů je zapotřebí odvětrávaný prostor (technická místnost) s teplotou 11°C - 25°C. PRo standardní FVE zabere potřebný prostor pro střídač na stěně asi 1 m2, u hybridní pak více prostoru kvůli bateriím a většímu střídači.

  Jaké jsou typy fotovoltaických panelů?

  Monokrystalické (jednokrystalické) panely jsou charakteristické černou barvou. Vyrábí se řezáním tenkých plátků jednoho jediného krystalu křemíku. Mají nejvyšší účinnost, ale jsou náročné na výrobu a tedy i dražší cenově. Vyplatí se na střechách, které mají omezenou plochu, ale jsou dobře orientované vůči slunci. V tomto případě budou dodávat nejlepší výkon ze všech typů. Polykrystalické (multikrystalické) panely jsou charakteristické modrou barvou. Plátky se řežou z bloku křemíkových krystalů. Výroba není výrazně náročná. Výhodu panelu je, že dokáže lépe zachytit světlo i z ostřejších úhlů. Výkon polykrystalického panelu je díky komplikovanější struktuře tedy lépe rozložen v čase během dne. Vyplatí se na střechách, které neumožňují ideální nasměrování panelů proti slunci. Amorfní panely jsou nejméně rozšířeným typem. Jedná se o panel vyrobený z tenké vrstvy polovodivé látky na pevném povrchu (skle, plastu, kovu). Má nejnižší účinnost, ale je schopen zachytit i více rozptýlené světlo na střechách s horší orientací vůči slunci. Výhodou je minimální tloušťka a nižší hmotnost - vhodné jsou tedy například do komplexů, kde by krystalické panely příliš zatěžovaly lehké konstrukce průmyslových hal.

  Jaký je rozdíl mezi solárním a fotovoltaickým panelem? Který zvolit?

  Fotovoltaické panely jsou určeny pro přeměnu slunečního záření na elektrickou energii. Solární panely využívají sluneční záření pro výrobu tepla (prostřednictvím média - vody, kapaliny, která je v panelu ohřívána). Pokud chceme panely využít pro ohřev vody, ať už v domácnosti nebo do bazénu, určitě se vyplatí vybrat solární. Pokud chceme být soběstační s elektřinou a ušetřit náklady na ni, pak je jasný výběr fotovoltaických panelů.

  Potřebuji i baterii pro ukládání energie?

  Baterie není nutností, ale její pořízení se pro domácnosti jednoznačně vyplatí. Největší výkon má elektrárna přes den, kdy svítí slunce, ale spotřeba je většinou největší během rána a v odpoledních/večerních hodinách. Pokud není v systému baterie, můžete využívat pouze tolik energie, kolik v ten daný moment FVE vyrobí - pokud je například v podvečer už nedostatek, protože svítíte, vaříte, perete a máte puštěnou TV, nedočerpáte chybějící energii z nabitých baterií, ale budete ji brát přímo z distribuční sítě a platit za ni. Nevyužité přebytky vyrobené energie neschováte k pozdější spotřebě a odtečou dál do distribuční sítě. Systémy bez baterie se využívají většinou jen v rekreačních objektech, jako jsou například chaty, kde se vyrobená elektřina využije v ten stejný moment.

  Mohu si nastřádat elektřinu v bateriích během léta na zimu?

  Energie se do baterií ukládá v případě přebytku a je poté využívána například v noci nebo hned v následujících dnech. Nejsme tedy schopni se předzásobit na delší období, jako třeba na zimu.

  Kam umístit střídač a baterii?

  Střídač s akumulátorem je nejlepší umístit blízko k sobě do místnosti s pokojovou teplotou, například do technické místnosti, chodby nebo garáže, nejlépe v blízkosti hlavního domovního rozvaděče.

  Jsou údržba a servis panelů náročné?

  Sklon panelů a jejich povrch zajišťuje, aby se na nich nedržely nečistoty a prach a společně třeba s deštěm se odplavovaly pryč. Doporučuje se i tak ale 1 - 2krát za rok panely očistit vodou a měkkým hadříkem, aby se zajistila maximální výkonnost. Pokud je nutné panely umístit vodorovně, pak je zapotřebí jejich pravidelná údržba.
 • Potřebujete poradit?

  Máte otázky k fotovoltaice, potřebujete specifické řešení? Nechte nám na sebe kontakt, zavoláme vám a zodpovíme vše, případně připravíme cenovou nabídku na míru.

  Jméno a příjmení

  Telefon

  E-mail

  Zpráva

  Doprava zdarma
  Vyrábíme na míru
  Záruka 2 - 5 let
  Vyrobeno v Česku

  Fotovoltaika je často řešeným tématem v posledních měsících. Ovlivňuje to hlavně dění ve světě a z něj plynoucí potřeba soběstačnosti. Jak fotovoltaika vůbec funguje? Kolik se s vlastní fotovoltaickou elektrárnou dá ročně ušetřit? Co vše pořízení obnáší? Jde zařídit svépomocí? Vše jsme shrnuli v příkladech níže.

  Fotovoltaika na RD

  Jak funguje fotovoltaická elektrárna?

  Mezi základní prvky patří fotovoltaické panely, střídač a akumulátor. FV panely přeměňují sluneční záření v energii a tu střídač dále distribuuje k domácím spotřebičům, do akumulátoru a nevyužité přebytky pak do veřejné sítě (výjimkou je ostrovní provoz, kdy chybí napojení na veřejnou síť). V případě, že elektrárna nevyrábí dostatek energie, využívá se nastřádaná elektřina v bateriích, nebo se dobírá z distribuční sítě.

  Objem vyrobené elektřiny se v průběhu dne mění, stejně tak spotřeba domácnosti. Nejvíce energie produkuje systém během dne.

  Proč si pořídit fotovoltaiku?

  Důvodů pro pořízení fotovoltaické elektrárny je hned několik.

    • Šetříte náklady domácnosti na elektrickou energii.
    • Jste energeticky nezávislí na výpadcích distribuční sítě.
    • Zvýšíte hodnotu vaší nemovitosti.
    • FVE je ekologickým zdrojem - přispějete k ochraně životního prostředí.
    • Investujete bez rizika s garantovanou návratností.
    • Jste nezávislí na cenách energie od distributora - vaši elektřinu vám nikdo nezdraží.
    • 9 měsíců v roce budete vyrábět vlastní elektrický proud pro svoji spotřebu.
    • Realizovat FVE můžete svépomocí a ušetříte tak.
    • Díky aplikaci v telefonu nebo na webu můžete sledovat i ovládat spotřebu odkudkoliv.

  Fotovoltaická elektrárna na rodinný dům

  Co vše pořízení fotovoltaiky obnáší?

  Jsou dva směry, kterými se můžete vydat. Tím prvním je realizace FVE svépomocí. Jednoduše si fotovoltaiku navolíte v našem konfigurátoru, nebo si vyberete už připravený balíček (pro menší spotřeby na rekreačních obydlích), ihned znáte cenu a my vám po objednání dodáme panely, střídač, baterie a konstrukci s držáky. Montáž zvládnete s našimi návody hravě sami. A co dokumentace a připojení? U nás najdete vše potřebné sepsané na jednom místě, abyste i tento proces zvládli bez komplikací. 

  Po celou dobu rozhodování a nákupu jsme vám k dispozici a rádi poradíme s optimalizací velikosti elektrárny pro vaše bydlení. V zádech máme stabilního partnera s mnohaletými zkušenostmi v oblasti realizace FVE

  Druhým směrem je pak zadání realizace fotovoltaiky na klíč. V naší konfiguraci ihned zjistíte cenu pro obě varianty. Níže se můžete podívat na video, jak probíhá montáž fotovoltaických panelů, střídače i bateriových modulů.

  Jak objednat FVE na Laboně svépomocí?

    1. Zjistěte spotřebu vlastní domácnosti (vyúčtování, smluva s distributorem).
    2. Vyberte si připravený balíček dle potřeby - ihned víte cenu i výši možné dotace.
    3. Vyberte typ střechy  plánované rozmístění panelů.
    4. Objednejte systém FVE.
    5. Budeme vám volat, abychom se doptali, zvolili správný typ konstrukce a držáků a navedli vás případně na všechny potřebné kroky v rámci administrativy pro FVE.
    6. Dodáme vám FVE součásti (panely, střídač, bateriové úložiště).
    7. Můžete se pustit do montáže svépomocí.

  Projděte si náš etický kodex pro divizi fotovoltaiky - jednáme fér a naším cílem je vaše spokojenost díky fotovoltaice přesně na míru pro vás a vaše potřeby.

  Realizace fotovoltaiky na klíč

   


  Co je to fotovoltaika?

  Je to způsob přímé přeměny slunečního záření na elektrickou energii. Tu můžete využít například na ohřev vody, vytápění nebo pokrytí spotřeby veškerých domácích spotřebičů.

  Co je to fotovoltaická elektrárna?

  Fotovoltaická elektrárna (FVE) se skládá z fotovoltaických panelů, které přeměňují sluneční záření na elektrickou energii, střídače a akumulátorů. Množství energie, které elektrárna zvládne vyrobit, je závislé na slunečním záření a jeho intenzitě. Fotovoltaická elektrárna se řadí mezi ekologické zdroje elektřiny.

  Jak funguje fotovoltaická elektrárna?

  Fotovoltaický jev probíhá přeměnou slunečního záření na elektrickou energii ve fotovoltaických článcích, které tvoří spojením fotovoltaické panely. Takto získaná energie jde přes střídač do elektrických rozvodů a dále ke spotřebičům, nebo do akumulátorů, které umožňují pozdější spotřebu, nebo je odváděna do distribuční sítě (v případě standardní nebo hybridní FVE).

  Co je to střídač (měnič)?

  Jedná se o zařízení, které přeměňuje stejnosměrný proud z fotovoltaických panelů na proud střídavý, který jde dále do elektrických rozvodů domu nebo do distribuční sítě. Bez střídače (měniče) by nebylo možné využívat energii z panelů v rozvodech se střídavým proudem. Střídač tedy řídí výrobu energie z panelů, monitoruje napětí a frekvenci v síti. Střídač je výrazně složitější zařízení, než samotné solární panely, proto pokud se pokazí střídač, nebude fungovat celý systém. Střídač volíme podle podmínek a vybrané technologie.

  Co je to fotovoltaický panel? Jak funguje panel?

  Fotovoltaický (solární) panel je zařízení, které dokáže převést sluneční záření na elektřinu. Panel tvoří fotovoltaické články. Ty jsou tvořeny polovodičovými nebo organickými prvky, které elektromagnetickou energii světla mění na elektrickou energii.

  Jaké jsou druhy FVE?

  Standardní FV elektrárna
  Tento druh elektrárny je charakteristický připojením solárního systému k veřejné distribuční síti. Mezinárodně se označuje on-grid, nebo v síti. Vyprodukovaná energie se neukládá do akumulátorů a systém nelze v případě potřeby přemístit. Energie je tedy buď rovnou spotřebována, nebo jsou přebytky zasílány do veřejné sítě.
  Výhodou je dlouhodobě ověřená technologie a minimální nutnost údržby. Součástí standardní FVE jsou pouze FV panely, střídač a ochrana.
  Nevýhodou je nutnost schvalování distributorem a závislost na síti. Pokud dojde k jejímu výpadku, nelze využívat ani FVE. Pokud při pořízení FVE využije uživatel státní dotaci, nesmí už do provozu FVE nijak zasahovat, ani měnit například na ostrovní nebo hybridní typ.

  Ostrovní FVE
  Jedná se o systém, který kumuluje získanou elektřinu do baterií a přináší tak uživateli nezávislost na veřejné distribuční síti. Tento druh je vhodný především u objektů, které nedisponují klasickým připojením, nebo by bylo příliš nákladné. Mezinárodní označení je off-grid (odpojeno od sítě). Pro tento typ elektrárny není potřebné žádné schvalování distributorem standardní elektrické energie. často se tento typ už objevuje i u objektů, kde přípojka vedená je, ale FVE do ní není připojena.
  Soustava je vhodná i pro náročnější spotřebitele, co se kapacity týče. Nevýhodou je nákladnější investice díky potřebě trakčních akumulátorů (tyto baterie jsou navrženy tak, aby pomalu odčerpávaly nahromaděnou energii, většinou až do úplného vybití).

  Hybridní FVE
  Tato soustava se označuje jako grid interactive. Hybridní FV systém je instalován tam, kde je k dispozici elektrická přípojka. Většina vyrobené elektřiny je použita pro vlastní spotřebu, pokud jsou přebytky, tak jsou zasílány do veřejné distribuční sítě. V hybridní FVE je využíván inteligentní měnič, který se stará o přepínání toků elektřiny mezi různými prvky systému (rozvody, akumulátor, distribuční síť).
  Tato elektrárna je kompromisem mezi standardní a ostrovní FVE. Je považována za nejekonomičtější řešení, které umožňuje nezávislost spotřebitele.

  Jaký je rozdíl mezi hybridním a ostrovním systémem?

  Pro domácnosti je většinou nejvýhodnější hybridní systém FVE. Systém je schopný využívat vyrobenou elektřinu ke spotřebě, případně ji akumulovat do baterií pro pozdější spotřebu a přebytky pak pouštět do připojené veřejné sítě. Pokud se jedná o vyšší odběr, na který nedostačuje výkon měniče, chybějící část si vezme systém z veřejné sítě.
  Ostrovní systém se využívá nejčastěji tam, kde není přípojka elektrického proudu. Tento systém je nezávislý na veřejné síti. Vyrobená elektřina jde přímo ke spotřebě, nebo se využije pro nabití baterií. V případě, že dojde k vybití akumulátorů, nebo panely neprodukují elektřinu, pak není odkud proud brát. Stejně tak je problém, pokud je vyšší spotřeba než výkon elektrárny.

  Jaký typ FVE zvolit?

  Pro potřeby běžných domácností je nejvýhodnější hybridní systém, kdy je FVE napojena na distribuční síť a má vlastní baterie. V čase nejvyššího výkonu přes den se tak využívá napřímo získaná energie a zbytek se ukládá do bateriového úložiště. V čase s nižším výkonem, než je spotřeba domácnosti, se pak uložená energie využívá, případné nedostatky se čerpají z veřejné sítě.

  Jaká je návratnost u fotovoltaiky? Za jak dlouho se mi investice vrátí?

  To se odvíjí od několika faktorů. Záleží na spotřebě, ceně elektřiny, velikosti fotovoltaiky a výběru akumulátorů. Vzhledem ke stále rostoucím cenám elektřiny se ale doba návratnosti i nadále snižuje. V průměru je návratnost 5 - 10 let. Nesmíme ale zapomenout na hlavní výhody, které vám FVE přinese, ať už v krátkodobém nebo dlouhodobém horizontu - úspora, investice bez rizika, zhodnocení vaší nemovitosti, jistota a především soběstačnost.

  Kolik mohu získat dotaci na FVE?

  Obecně platí, že čím vyšší výkon FVE, tím vyšší dotace. Dotace jsou tedy závislé na kilowattech elektrárny (max 10 kWp výkonu) a kilowatthodinách akumulátorů. Minimum pro dotace je FVE o 2 kWp výkonu. U baterií jsou podporovány pouze lithiové akumulátory a to minimálně o kapacitě jednonásobku instalovaného výkonu, maximálně však dvojnásobek výkonu FVE.

  S dotací Nová zelená úsporám pokryjete maximálně 50 % investice do pořízení FVE (až 205 000,- na jeden rodinný dům).

  Je solární technologie ekologická?

  Obnovitelná (= ekologická) energie je vyrobená ze zdrojů, které se v lidském časovém měřítku přirozeně mohou obnovovat. Mezi obnovitelné zdroje patří například vítr, déšť, sluneční záření, vlny, příliv a další. Jsou to zdroje s uhlíkově neutrální stopou a jejich využívání tedy nepřispívá ke globálnímu oteplování.
  Podle výše uvedeného je pro výrobu elektřiny ve fotovoltaické elektrárně využíváno právě sluneční záření a takto získaná energie se tedy řadí mezi obnovitelné.

  Potřebujete poradit?

  Máte otázky k fotovoltaice, potřebujete specifické řešení? Nechte nám na sebe kontakt, zavoláme vám a zodpovíme vše, případně připravíme cenovou nabídku na míru.

  Jméno a příjmení

  Telefon

  E-mail

  Zpráva