zavřít
Můžete začít psát.
Výsledky hledání se objeví zde.
Měníme se, aby bylo vše jednodušší a přehlednější. Více o změně najdete v článku.

Doprava zdarma na vše bez omezení!

Bioklimatická pergola na míru svépomocí? Dnes už žádný problém

Pergola je pro většinu symbolem místa pro odpočinek na zahradě nebo terase. A když se nad pergolou u vás doma zamyslíte, napadne vás, že montáž musí provádět pouze specializovaná firma? Ano, i to je možnost pro ty, kteří nemají čas, nebo je manuální práce nenaplňují. Pro kutily a nadšence do zvelebování domova je tu druhá možnost i bioklimatickou hliníkovou pergolu si dnes už můžete sami objednat i namontovat. Pojďte se mrknout na to, jak stavba pergoly probíhá krok za krokem.

Co je to bioklimatická pergola?

Pokud jste se po pergole už dívali, nejspíš tušíte, co bioklimatická pergola je. Pokud ne, tak alespoň v krátkosti. Bioklimatické pergoly mají pohyblivé střešní lamely, díky jejichž naklápění pod nimi může cirkulovat vzduch. Pod pergolu přichází svěží čerstvý vzduch a ohřátý odchází pryč. Naklápěním lamel také můžete plynule reagovat na pohyb slunce a regulovat zastínění pod pergolou. 

Bioklimatická pergola ARTOSIHliníková bioklimatická pergola ARTOSI

Pokud dojde na déšť, lamely jednoduše uzavřete a vytvoříte tak neprostupnou plochu a pod pergolou můžete v klidu a suchu relaxovat dál.

Stínění a ochrana i z boku

Při pořízení screenových rolet na boky hliníkové pergoly si navíc zajistíte zastínění, ochranu před větrem i deštěm také ze stran. Nespornou výhodou rolet je ochrana vašeho soukromí, pokud máte pergolu otevřenou směrem k oknům sousedů, nebo do ulice.

Pergola je vyrobena z extrudovaného hliníku a barevně si ji můžete sladit s vaším exteriérem. Na e-shopu Labona.cz si pergolu sami nakonfigurujete, vyberete barvy, umístění screenových rolet, osvětlení na pergolu a zjistíte ihned cenu. Za pár dalších kliknutí máte objednáno a tím je ⅓ vašeho nového projektu hotová a můžete se těšit na dodání.

Stavba pergoly - je to jako stavebnice

Když se podíváte na montážní videa a návody, zjistíte, že se stavba pergoly neliší od jiných kutilských projektů. Jediné, co je zapotřebí, jsou ideálně 1 nebo 2 pomocníci, kteří přiloží ruce k dílu při zvedání střešních profilů a dalších částí konstrukce. 

Před začátkem montáže si připravte betonové patky na pergolu (alespoň 300 x 300 mm), ideálně do nezámrzné hloubky a elektrický přívod v místě, kde ji napojíte. 

Ukotvení patek pod pergolu

Prvním krokem samotné montáže je ukotvení patek. Pro každou patku vyvrtejte podle šablony otvory, důkladně je vyčistěte, aplikujte chemickou kotvu a vložte závitové tyče. Nasaďte patky a proveďte jejich ukotvení.  

Ukotvení patek pod pergoluUkotvení patek pergoly

Pro náš popis jsme vybrali pergolu kotvenou ke zdi domu. Na fasádu si vyznačte ryskami umístění nosného profilu. Právě tady budete potřebovat pár dalších rukou, abyste mohli zvednout profil a vyznačit otvory. Poté otvory vyvrtáte, aplikujete opět chemickou kotvu a vložíte hmoždinky. 

Po dozrání chemické kotvy můžete přiložit nosný profil zpět a upevnit. Elektrický přívod můžete dát do jedné ze stojek, nebo do profilu na fasádě.

Upevněte horní nosný profil konstrukce na fasádu

Na připravené patky nasadíte stojky a na ně vyzvednete ostatní horní profily a vše upevníte. Je dobré nedotahovat vše úplně, zkontrolovat a upravit rovnost konstrukce a teprve poté plně dotáhnout

Stavba konstrukce pergolyZvedněte a upevněte zbylé nosné profily na stojky pergoly

Zastřešení pergoly svépomocí

Teď můžete propojit přívodní kabel s elektroinstalační krabičkou. Veškeré otvory uzavřete krytkami. Připevněte okapní profil. Následně se můžete pustit do posledního kroku, a tím je vložení otočných lamel

Vložení střešních lamel do konstrukce pergolyUchycení otočných lamel do připravených otvorů

A máte hotovo.

Zahradní pergola u domuBioklimatická pergola ARTOSI se screenovými roletami

 

 


Petra Šenková
Potřebujete něco schovat nebo oddělit? Vsaďte na moderní japonskou stěnu

Každý z nás občas ve svém bytě řeší, jak co nejefektivněji oddělit nebo přepažit velké místnosti, případně jak zakrýt kouty, do kterých nechcete, aby bylo vidět. Jak to vyřešit, když se jedná o přechodnou dobu? Co když stavění příčky je zbytečné, nebo si to v pronajatém bytě nemůžete dovolit? Pak vsaďte na japonskou stěnu.

Interiérová roleta s bočním vedením, to je Larra v boxu

Nedávno jsme vám představili novinku v sortimentu látkových rolet – roletu Larra. Nyní vás seznámíme s její další variantou, látkovou roletou Larra v boxu.

Samonosné žaluzie – novinky ve venkovních žaluziích

Díky svým přednostem jsou venkovní žaluzie stále více žádány nejen pro novostavby, ale i pro starší domy. Novinkou na našem e-shopu jsou nové typy samonosných žaluzií.

Moderní plastové květináče rozzáří okenní parapet i celý interiér

Jaro je za dveřmi a s ním i roste touha dostat do našich příbytků více zeleně a květů. Až toto rozkvetlé a nádherné období dorazí do Česka na plno, budeme se chtít obklopit květinami o to více. Ještě si však musíme nějaký ten pátek počkat, nicméně začít můžete zvelebováním interiéru. Aby rostliny co nejvíce vynikly a plnili i dekorativní funkci vyberte jim parádní a moderní květináče.