zavřít
Můžete začít psát.
Výsledky hledání se objeví zde.

Montáž solárních panelů. Svépomocí nebo odborníkem?

Stále diskutovanější téma a po právu. Fotovoltaika vám zajistí soběstačnost a velkou úsporu v horizontu mnoha let. Jak taková fotovoltaika funguje a jaké jsou možnosti pořízení?

Jak funguje fotovoltaika?

Fotovoltaika (zkráceně FVE) je systém, který přeměňuje sluneční záření na elektrickou energii. Základními prvky jsou fotovoltaické panely, střídač a baterie. 

Solární panely na střeše rodinného domu

V případě, že se jedná o hybridní fotovoltaickou elektrárnu (s připojením na veřejnou distribuční síť a s bateriovým úložištěm), pak je vyrobená energie spotřebovávána v domácnosti pro běžný provoz a střádána do baterií pro pozdější spotřebu. Přebytky jdou do veřejné sítě, naopak chybějící energie se z ní odebírá. Všechny toky jsou zaznačeny na následujících grafikách.

Toky vyrobené energie FVE ráno

Zaznačení toků vyrobené elektřiny a její spotřeby v ranních hodinách

Zaznačení toků vyrobené elektřiny a její spotřeby v průběhu dne

Toky energie FVE v průběhu noci

Zaznačení toků vyrobené elektřiny a její spotřeby v průběhu noci

Co vše je součástí FV systému na rodinném domě?

Jak je znázorněno na obrázcích výše, hybridní FVE se u rodinného domu skládá a propojuje:

 • solární panely, konstrukce pro uchycení,
 • rozvaděč stejnosměrného proudu (DC),
 • elektroměrový rozvaděč pro fotovoltaiku,
 • smartmeter,
 • fotovoltaický měnič (střídač),
 • baterie pro fotovoltaiku,
 • domovní rozvaděč,
 • venkovní elektroměrový rozvaděč,
 • kabeláž.

Toto jsou prvky, které jsou do systému zapojeny a zajišťují správnou funkčnost a bezproblémovou kooperaci s distributorem a domácími spotřebiči.

Fotovoltaika svépomocí

Tato varianta je vhodná pro všechny zručné kutily. Instalace panelů je snadná a neliší se příliš od montáže například venkovních žaluzií nebo hliníkové pergoly.

Připojení elektrárny je třeba přenechat elektrikáři a poté na kontrolu reviznímu technikovi. Vzhledem k vysoké poptávce je tato varianta časově i finančně úspornější - od nás máte základní komponenty doma do 14 dní a můžete začít s instalací.

Od nás získáte:

 • odbornou konzultaci po celou dobu zakázky online nebo telefonicky,
 • posouzení vybraného řešení technikem a doporučení pro nejlepší umístění,
 • konzultaci ohledně kotvení a instalace,
 • dopravu zdarma,
 • v ceně objednávky jsou FV panely, střídač a bateriové úložiště s BMS, konstrukce a držáky.

Kabeláž, ani rozvaděče nejsou součástí setu!

Set solárních panelů a střídače s bateriemi FoxESS

Co je třeba při pořízení FVE svépomocí zařídit?

 • Zajistit projektovou dokumentaci,
 • vyplnit formuláře se žádostí o připojení na distribuční síť,
 • vyplnit žádost na Státní fond životního prostředí o dotaci Nová zelená úsporám,
 • doložit realizaci podporovaných opatření - elektropřipojení a revize,
 • zajistit připojení solární elektrárny do distribuční sítě,
 • doložit dokumentaci o finalizaci FVE na Státní fond životního prostředí a počkat na vyplacení dotace.

Kompletní soupis kroků i s formuláři ke stažení a podrobnými pokyny od nás získáte po objednání komponentů. Provedeme vás přehledně celým procesem, aby vše klaplo na výbornou.

Zadání fotovoltaiky na klíč

Realizace na zakázku u specializované montážní firmy je druhou variantou. Vhodná je pro každého, kdo si netroufne na instalaci zařízení FVE svépomocí. Vzhledem k velké poptávce se doba realizace pohybuje v řádech 6 a více měsíců. U této varianty předáte potřebné informace a pak už je kompletní zpracování mimo vaše kompetence a průběhh nijak neovlivníte.

Montáž solárních panelů

Jaký je tedy závěr? Fotovoltaika svépomocí vám dává možnost si na celý proces dohlédnout a plně si ho zmanagovat, ať už se pustíte do práce vlastními silami, nebo jednotlivé činnosti předáte najmutým řemeslníkům. Takto máte možnost mít funkční FVE doma během 3 - 4 měsíců

Tak se pusťte do konfigurace, ihned zjistěte cenu a výši možné dotace na fotovoltaiku pro váš domov. Pořízení fotovoltaiky je investice bez rizika s jistou návratností a velkou úsporou. Cenu vámi vyrobené elektřiny vám už nikdo nezdraží - tu ze sítě ano.

Solární panely na šikmé střeše

Panely mohou samovolně vzplanout - mýty o FVE

O fotovoltaice koluje mnoho mýtů a polopravd. Hasí hasiči domy s fotovoltaikou? Díky domácnostem s FVE se přetěžuje veřejná síť a zdražuje elektřina pro ostatní. Panely poničí déšť nebo sníh. To jsou jedny z nejčastějších obav a fám. Přečtěte si více v článku věnovaném vyvrácení těchto tvrzení.

Potřebujete poradit?

Máte otázky k fotovoltaice, potřebujete specifické řešení? Nechte nám na sebe kontakt, zavoláme vám a zodpovíme vše, případně připravíme cenovou nabídku na míru.

Jméno a příjmení

Telefon

E-mail

Zpráva


Petra Šenková
Dopřejte venkovnímu stínění zaslouženou péči za dobře odvedenou práci

Podzim se pomalu ale jistě blíží. Většina z nás se každoročně vrháme do pravidelného úklidu. A péče o stínění by měla být jeho součástí. Během horkých letních dní nás chrání před pálivými paprsky, dopřává nám příjemné klima, nebo nám umožňuje nerušený spánek i v ranních hodinách, kdy slunce už pomalu vychází. Proto si také zaslouží péči a chvíli našeho času.

Nová varianta provedení žaluzie Cetta – Flexi systém

Venkovní žaluzie Cetta patří mezi oblíbený typ venkovního stínění. Jejich lamely ve tvaru písmene „C“ jsou nabízeny v několika variantách. Na našem e-shopu k žaluziím Cetta 80 a Cetta 65 přibyla nová varianta a to Cetta 60 Flexi.

Nevyhazujte peníze za protápění - kupte si venkovní rolety!

Je tu už chladné zimní období, které nás nutí trávit více a více času uvnitř našich domů a bytů. Zdi snáze chladnou, začínáme více topit. Jak ušetřit za topení a užít si teplo domova i v třeskuté zimě?

Žaluzie se dají použít i velmi originálně

Víte, že žaluzie umí mnohem víc než jen znemožnění průniku světla do místnosti a ukrytí života v domě před zvídavými pohledy z venku?